X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RWE prowadziła wojnę o informacje i umysły

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 14:40
Mieliśmy organizować świadomość ludzi po drugiej stronie kurtyny – tak mówił Zdzisław Najder, były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, o roli tego radia.
Konferencja O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości
Konferencja "O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości"Foto: A. Szozda/PR

Czytaj także: RWE to część polskiej historii i nasz dług >>>

Czytaj także: Władysław Bartoszewski: UB traktowałem jak gestapo >>>

Na konferencji poświęconej Radiu Wolna Europa, organizowanej przez portal PolskieRadio.pl, Zdzisław Najder podkreślił, że decyzje o powstaniu RWE miały znaczenie strategiczne.  - To była decyzja o charakterze globalnym, uruchomienia pewnej strategii – zauważył. Były dyrektor sekcji polski zaznaczył, że ludzie którzy wtedy kierowali polityką amerykańską, widzieli na własne oczy kontynent spustoszony przez dwa totalitaryzmy. -  I zobaczyli, że wojnę prowadzi się również również poprzez informacje. (Po drugiej stronie) tworzą się motywacje organizowane przez ideologię. Wydano więc wojnę przeciw przemocy wobec kultury, fałszowaniu, wojnę o informacje– powiedział  

Były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE uważa, że nie chodziło o to, by rozgłośnia była przetrwalnikiem, archiwum tradycji, ale miała ona w założeniu organizować świadomość ludzi. Dodał, że w owych czasach wiele osób zostało zmobilizowanych przez CIA do walki o umysły, jeśli chodzi o zachodnie elity intelektualne.

Najder stwierdził, że nie można było mówić o równości stron. Wspominał, że dużą zasługę w konstruowaniu zespołu i kreowaniu współpracy ze stroną amerykańską odegrał Jan Nowak Jeziorański, który miał świetne stosunki z politykami amerykańskimi i z CIA. Najder zaznaczył, że legendarny kurier był człowiekiem brutalnym w stosunkach międzyludzkich, ale za to potrafił utrzymać sytuację pod kontrolą. Dodał, że Jeziorański z czasem wyrobił sobie dobre stosunki w kongresie Polonii amerykańskiej. W razie konfliktu między nim a dyrekcją, które musiały powstawać, odwoływał się do „swoich senatorów”.  Miał jednak, w ocenie Najdera, złe stosunki z Jerzym Giedroyciem.

Były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE zaznaczył, że Polacy mieli różne wyobrażenia w sprawie tego, co i jak należy nadawać. Wszyscy mieli swoje wizje tego, jakiej Polski oczekujemy, jakie mają być wolne Węgry, etc. Dla strony amerykańskiej był to problem, bo jak wspomniał Najder, osoba za bardzo pragnąca przeforsować swoją wizję Polski, próbowała m.in. z pomocą urzędu na Rakowieckiej pozbyć się Jana Nowaka Jeziorańskiego. Dla strony amerykańskiej takie spory to był duży problem.

Najder zauważył, że to pierwsze zespoły stworzyły tradycję mówienia do zwykłych ludzi. Być może właśnie ta tradycja sprawiła, że ludzie traktowali tematy z RWE jako pretekst do codziennych rozmów. Postawił również pytanie, czy bez odwołania do wspólnych zasobów kulturowych, wspólnej świadomości, byłby możliwy sukces Solidarności. Najder zauważył, że to pierwsze pokolenie RWE było najbardziej umotywowane, wiedziało bowiem, o czym mówi, próbowało kontynuować tradycje II RP.

Według  obecnego na konferencji  A. Rossa Johnsona, byłego dyrektora RWE, rozgłośnia była wyjątkowym przykładem partnerstwa między Polska a Stanami Zjednoczonymi.  Zaznaczył, że Wolna Europa okazała się skuteczniejsza niż Deutche Welle, czy inne stacje. - Amerykanie dostarczyli infrastrukturę, myśli i rozwiązania strategiczne, mimo wszystko jednak to Polacy nadawali do Polski i Polaków – podkreślił gość konferencji portalu PolskieRadio.pl.

Badacz czasów zimnej wojny Alfred Reisch zaapelował do polskich badaczy, by dowiedzieli się jak najwięcej od osób, które brały udział w tworzeniu rozgłośni i wciąż jeszcze żyją. Opowiadał o projekcie tajnej operacji przerzutu do USA 10 mln książek do Europy Wschodniej i ZSRR.

Zapraszamy na konferencję!

Konferencja "O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości" odbywa się 10 grudnia (poniedziałek) w Polskim Radiu, przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie, w godz. 9.00-17.00. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Konferencję prowadzi redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski, niegdyś dziennikarz RWE.

Konferencja organizowana jest przez portal PolskieRadio.pl oraz Fundację-Instytut Lecha Wałęsy, Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Narodowe Centrum Kultury .

 

portal PolskieRadio.pl/agkm

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka historii z serwisem Radia Wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 10:44
Najnowszy serwis radiawolnosci.polskieradio.pl może być doskonałym narzędziem dla nauczycieli – zapewnia dyrektor portalu Polskiego Radia Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność w radiowym eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 23:00
- Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa było powiewem nadziei zza żelaznej kurtyny - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Freedom Bell", Dzwon Wolności, uczci Wolną Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 13:00
60. rocznicę pierwszej audycji Rozgłośni Polskiej RWE z Monachium uświetni koncert w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Transmitowany jest właśnie na naszym portalu - na stronie wolnaeuropa.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń