PiS chce zapisać polskie weto w uchwale

2012-11-05, 09:52

PiS chce zapisać polskie weto w uchwale
. Foto: Glow Images/East News

Projekt uchwały, który niedługo złoży w Sejmie PiS, zawiera wezwanie do zawetowania budżetu siedmioletniego, gdyby był dla Polski niekorzystny.

Klub PiS złoży w najbliższych dniach projekt sejmowej uchwały ws. negocjacji budżetu unijnego na lata 2014-2020. Przygotował go poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Sejm - zgodnie z propozycją PiS - "za szczególnie istotne uznaje zakończenie dyskryminacji polskich rolników, wyrażającej się w nierównych kwotach i mechanizmach dopłat oraz zapewnienie środków w ramach funduszy strukturalnych w takiej wielkości i pod takimi warunkami, by dawały one Polsce możliwość podmiotowego rozwoju własnego potencjału i wzmacniania naszej konkurencyjności".

W projekcie uchwały znajduję się również stwierdzenie, że obecność Polski w Unii Europejskiej, działającej wg zasady solidarności, przyczynia się do realizacji naszego interesu narodowego.  

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wcześniej wzywał kilkakrotnie premiera Donalda Tuska, aby ten "jasno i głośno” zapowiedział, że jeżeli Polska nie otrzyma w budżecie UE na lata 2014-2020 zapowiadanych 300 mld zł, to rząd zawetuje unijny budżet. W projekcie uchwały PiS nie ma mowy o konkretnej kwocie.

Cięcia w funduszach unijnych

Cypryjska prezydencja przedstawiła w minionym tygodniu propozycję budżetu UE na lata 2014-20, zakładającą cięcia o ponad 50 mld euro, w tym ok. 4,3 mld w funduszach spójności dla Polski. Dokument został skrytykowany przez Polskę i Komisję Europejską, ale także przez płatników netto. Minister ds. europejskich Piotr Serafin ostrzegał, że teraz porozumienie będzie trudniejsze, a Polska nie zaakceptuje każdego jego wyniku.

Polskę najbardziej niepokoi obniżenie puli na politykę spójności, której jest największym beneficjentem w UE. Środki na nią maleją o 3,7 proc. Dyplomaci obliczyli, że w porównaniu z propozycją KE z czerwca ub. roku Polska traci ok. 4,3 mld euro w funduszach spójności. To zmniejsza polską kopertę w ramach tej polityki do poniżej 73 mld euro, czyli znacznie mniej, niż wynikało z ubiegłorocznej propozycji KE - początkowo szacowano ponad 80 mld euro dla Polski.

Premier Tusk zapowiedział, że 13 listopada dojdzie do spotkania grupy krajów-przyjaciół spójności, czyli zwolenników hojnego budżetu, którym nieformalnie przewodzi Polska. Może w nim wziąć udział nawet 15 państw, a gospodarzami będą Polska i Portugalia. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

PAP/agkm

Galeria:dzień na zdjęciach >>>

Polecane

Wróć do strony głównej