X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Senat upamiętnił kryptologów, którzy złamali kod Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 11:33
Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – te nazwiska uhonorował w specjalnej uchwale Senat.
Audio
  • Jan Nowak Jeziorański podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej polskich kryptologów 10 lat temu
  • Córka Mariana Rejewskiego - Janina Sylwestrzak
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki Foto: Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - Wikimmedia Commons, Public Domain, Źródło: Andrzej Świdlicki (1994/12/12). "Polskie rozbicie szyfrów Enigmy". Nowy Dziennik: 7., fot. Mariana Rejewskiego - Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA

W podjętej jednogłośnie uchwale, Senat przypomina, że złamanie szyfru Enigmy stanowiło największe osiągniecie wywiadowcze w dziejach II wojny światowej i przyczyniło się do wielu sukcesów militarnych aliantów oraz umożliwiło przyspieszenie ostatecznego zwycięstwa nad faszyzmem. - Głównym zadaniem polskich i alianckich służb wywiadowczych było rozszyfrowanie supertajnego języka komunikacji między oddziałami i organizacjami agresora. Polscy kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski już we wrześniu 1932 r. podjęli się zadania złamania szyfrów złożonej niemieckiej maszyny kodującej Enigma - napisano w uchwale Senatu.

PAP/Jakub
PAP/Jakub Kamiński
Trzech polskich matematyków złamało kod Enigmy w 1932 roku, pracując dla Biura Szyfrów – komórki Sztabu Generalnego zrzeszającej kryptologów. Byli absolutnymi pionierami; wszystkie dalsze sukcesy (w tym te z lat 39-45) w łamaniu kodów niemieckiej armii opierały się na ich odkryciach. Ich rola jest bardzo często pomijana na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, której służby wywiadowcze wiele lat pomijały rolę Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy.

Czytaj więcej o historii II Wojny Światowej. Zobacz specjalny serwis >>>

Polskich kryptologów upamiętniono już 10 lat temu. Przy gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odsłonięto wtedy tablicę poświęconą Rejewskiemu, Zygalskiemu i Różyckiemu. Jan Nowak Jeziorański powiedział podczas uroczystości, że zalicza trzech kryptologów do największych polskich bohaterów.

Polscy kryptolodzy na krótko przed wybuchem wojny zaprezentowali wywiadom Francji i Wielkiej Brytanii – z którymi Polska była połączona wojskowym sojuszem – sposób odszyfrowywania kodów, wraz z egzemplarzem niemieckiej maszyny. Wszyscy trzej pracowali w czasie wojny dalej dla Aliantów, przebywając w Wielkiej Brytanii.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ABW podarowała Enigmę Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 10:43
Enigmę będzie można oglądać po otwarciu muzeum, które planowane jest na 2014 rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki nim wojna trwała krócej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 21:00
Trzej poznańscy matematycy: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki zmienili bieg II wojny światowej, ale wiedza na temat ich osiągnięć wciąż jest niewielka. To właśnie dzięki ich pracy nad rozszyfrowaniem niemieckiego kodu zwanego Enigmą wojna trwała krócej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica śmierci matematyka, który rozszyfrował Enigmę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 10:09
Statek pasażerski z Jerzym Różyckim na pokładzie zatonął w nieznanych okolicznościach 9 stycznia 1942 roku na Morzu Śródziemnym.
rozwiń zwiń