X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tragedia podczas polskiej wyprawy na Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 11:29
Podczas ataku szczytowego wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m) zginął Szerpa Temba. Jego ciało dostrzeżono na wysokości ok. 6700 m.
Lhotse
LhotseFoto: Uwe Gille/Wikimedia Commons/CC

Z trójką Polaków wspinaczkę z obozu czwartego (7850 m) rozpoczęło dwóch Szerpów - Tensing i Temba oraz Rosjanin Aleksiej Bołotow. Po niespełna dwóch godzinach zawrócił Artur Małek (KW Katowice), a niebawem - z powodu zimna - Agnieszka Bielecka (KW Wrocław) i Bołotow. W kierunku wierzchołka szli kierownik ekspedycji Artur Hajzer (KW Katowice) i dwaj Szerpowie.

Według informacji przekazanej SMS-em przez kierownika wyprawy, Tensing miał problemy z rękami. Okazało się, że ma odmrożenia trzeciego stopnia (w skali I-IV). W tej sytuacji Hajzer w nocy ok. godz. 1.30, będąc na wysokości 8300 m, natychmiast rozpoczął wraz z nim odwrót, natomiast Temba schodził wolniej.

We wtorek rano Szerpowie wyprawy koreańskiej dostrzegli z obozu drugiego (6400 m) ciało Temby u podstawy zachodniej ściany Lhotse na wysokości ok. 6700 m.

Pozostali polscy alpiniści - Andrzej Bargiel (TKN Tatra Team Zakopane), Mateusz Grobel (KW Katowice), Krzysztof Starek (KW Kraków) i Mateusz Zabłocki (KW Warszawa) znajdują się w bazie.

Kilkanaście dni temu uczestnicy wyprawy PZA podjęli pierwszą próbę ataku szczytowego. Po dojściu do trzeciego obozu (7100 m) musieli jednak zawrócić. Wiatr w porywach osiągał bowiem 80 km/godz. Wcześniej alpiniści wraz z Szerpami ubezpieczyli drogę na szczyt 4 tysiącami metrów lin poręczowych.

PAP, mr

Czytaj także

Baranowska zdobyła czwarty szczyt świata - Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:52
To ósmy ośmiotysięcznik zdobyty przez 26-letnią Polkę. Prowadzona w ciężkich warunkach pogodowych wyprawa była dedykowała Jerzemu Kukuczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Załamanie pogody na Lhotse. Będzie kolejny atak

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:28
Andrzej Bargiel po raz kolejny musiał przerwać próbę zdobycia czwartej góry świata. Wyprawa zbiera jednak siły do następnego ataku, przeczekując w bazie okres niesprzyjającej pogody.
rozwiń zwiń