X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oficer kanadyjskiego wywiadu szpiegował dla Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:03
Według anonimowych źródeł, zagrożenie wynikające ze sprzedaży informacji Rosjanom jest „bardzo wysokie” – podała telewizja CTV.
Baza kanadyjskiej marynarki wojennej w Halifaksie
Baza kanadyjskiej marynarki wojennej w HalifaksieFoto: Wikipedia/public domain/Share Bear

41-letni Jeffrey Paul Delisle został zatrzymany w styczniu, ale dopiero w październiku przyznał się do stawianych mu zarzutów. Tym samym oświadczenie zniosło zakaz publikowania szczegółów z przesłuchań przez kanadyjskie media. Oficjalnie rząd nie podał żadnych komunikatów.

Dziennik „The Globe and Mail” pisze, że wyrok w sprawie oficera zapadnie najwcześniej na początku 2013 roku. Będzie on pierwszą osobą skazaną na podstawie Security of Information Act – specjalnej ustawy o bezpieczeństwie informacji, wprowadzonej przez Kanadę po 11 września 2001 roku.

W 2007 r. Delisle przyszedł do ambasady Rosji w Ottawie i poprosił o spotkanie z oficerem wywiadu wojskowego GRU. Podczas rozmowy zaproponował sprzedaż tajnych informacji, które pozyskiwał z jednostki marynarki wojennej w Halifaksie, w której odbywał służbę. Dane miały dotyczyć ruchu statków na kanadyjskich wodach, obserwowanego przez wojsko za pomocą satelitów, dronów i urządzeń podwodnych, ale też ustaleń w sprawie zorganizowanej przestępczości. W bazie znajdują się też terminale udostępniające tajne dokumenty państw NATO.

Jak podaje telewizja CBC, w 2009 roku Delisle chciał zakończyć współpracę, lecz Rosjanie posłużyli się szantażem i wręczyli mu zdjęcie swojej córki wchodzącej do szkoły. Wobec takiej sytuacji przystał na dalsze przekazywanie informacji. Delisle został wysłany do Brazylii razem ze swoim oficerem prowadzącym. Tam miał otrzymać propozycję współpracy z tajnymi agentami na większym terenie, za co otrzymał 50 tys. dolarów amerykańskich. Ponieważ do Kanady można wwieźć maksymalnie 10 tys. dolarów w gotówce, większość swojego wynagrodzenia otrzymał w kartach płatniczych. Delisle, który był za granicą zaledwie kilka dni i wrócił bogatszy o kilkadziesiąt tysięcy dolarów, zainteresował celników na lotnisku. Informację o „turyście” funkcjonariusze przekazali wojskowym.

Według „The Globe and Mail” oficer kopiował tajne dane na pendrive’a, którego przekazywał rosyjskim wywiadowcom. Gazeta pisze, że Delisle przygotował sobie nawet plan ucieczki z kraju, a Rosjanie podali mu hasła kontaktowe, którymi miałby posłużyć się w ambasadach rosyjskich w innych krajach.

Dziennik „The National Post” przyjrzał się życiu osobistemu oficera – Delisle miał problemy ze spłatą długów, a małżeństwo nie układało mu się.

Prokurator podkreślił, że Delisle zagroził bezpieczeństwu źródeł wywiadowczych. Dwóch rosyjskich dyplomatów tuż przed zatrzymaniem oficera opuściło placówkę w Ottawie. Ambasada zaprzeczała, jakoby pracownicy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju, natomiast kanadyjski rząd uchylił się od komentarzy powołując się na kwestie bezpieczeństwa.

łu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja kupiła tajne dane państw NATO? Wpadł szpieg

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 09:36
Oficer kanadyjskiego wywiadu CSIS został zatrzymany pod zarzutem przekazywania tajnych informacji innemu państwu. Porucznik miał dostęp do danych o obronności NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska łódź podwodna u wybrzeży USA

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 08:04
Łódź o napędzie atomowym "Akuła", zdolna do transportu rakiet dalekiego zasięgu, przez miesiąc pływała po Zatoce Meksykańskiej niedaleko wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez 20 lat wykradali tajne informacje NATO i UE

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 07:19
Niemiecka prokuratura przygotowała akt oskarżenia w sprawie dwojga rosyjskich szpiegów zatrzymanych w ubiegłym roku na południu Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymani agenci w USA. Rosja zaprzecza. „To nie my”

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 10:44
- Rosyjskie służby nie miały z tym nic wspólnego – oświadczył Kreml dzień po tym, jak w USA zatrzymano osiem osób pod zarzutem przemytu mikroprocesorów na zamówienie rosyjskiego wywiadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficer przed sądem: szpiegowałem dla innych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 19:39
Jeffrey Delisle przyznał się do przekazywania tajnych danych obcemu wywiadowi. Zachodnie media sugerują, że oficer kanadyjskiej marynarki wojennej szpiegował na rzecz Rosji.
rozwiń zwiń