Biografie, eseje, wiersze. Kto dostanie Nike?

2012-10-07, 08:22

Biografie, eseje, wiersze. Kto dostanie Nike?
. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wieczorem dowiemy się, do kogo powędruje statuetka Nike dłuta Kazimierza Zemły oraz 100 tysięcy złotych.

Posłuchaj

Dwukrotnie Nike otrzymał Wiesław Myśliwski. Odbierając wyróżnienie w 2007 roku, mówił, że to konkurs to święto polskiej literatury
+
Dodaj do playlisty

Dwa reportaże, dwie biografie, tom esejów, tom poezji i opowiadania są wśród finalistów tegorocznej nagrody Nike.

Wśród siedmiu tegorocznych finalistów znajdują się "Imię i znamię” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, "Książka twarzy” Marka Bieńczyka, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” Krystyny Czerni, "Miłosz. Biografia” Andrzeja Franaszka, "Miedzianka. Historia znikania” Filipa Springera, "Dom żółwia. Zanzibar” Małgorzaty Szejnert oraz "Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli.

Juliusz Kurkiewicz, sekretarz nagrody zwraca uwagę na fakt, że zadaniem Nike jest promocja różnych gatunków pisarstwa. Dodaje, że o nagrodę mogą ubiegać się zarówno powieści, biografie, eseje jak i poezja. Różnorodność nominacji, zdaniem sekretarza nagrody, jak co roku będzie problemem dla jury.

Kurkiewicz zauważa, że w tegorocznych nominacjach jury widać wzrost znaczenia biografii. Po raz pierwszy w historii nagrody w finałowej siódemce są aż dwie biografie.

Zdaniem Tadeusza Nyczka, który w jury Nike zasiada po raz pierwszy, głównym problemem dla oceniających będzie różnorodność finałowych publikacji. Krytyk literacki przypomina, że wszystkie dotychczasowe obrady jurorów były burzliwe. Oceniającym, zdaniem Nyczka, trudno będzie zdecydować czy Nike powinna powędrować do autora powieści, biografii, poety czy eseisty.
Jurorzy, o tym kto będzie zwycięzcą, zdecydują na posiedzeniu, które odbędzie się przed samą galą wręczenia nagrody. Juliusz Kurkiewicz, sekretarz nagrody Nike zapewnia, że impas w czasie ostatnich obrad jury jest niemożliwy. O wyborze zwycięzcy decyduje dziewięciu oceniających.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. W tym roku przyznawana jest po raz 16. Laureat wyłaniany jest w trzech etapach. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Konkurs dotyczy wyłącznie żyjących autorów. W konkursie nie biorą udziału opracowania oraz prace zbiorowe.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

Wróć do strony głównej