more_horiz
Wiadomości

Skandal na Litwie. Ze swastykami do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 10:10
Kandydat litewskiej partii narodowej w swoich materiałach wyborczych reklamuje się krawatem z kontrowersyjnym symbolem.
Audio
Ulotka wyborcza Mariusa Galinisa, fot. Facebookprofil partii Tautinink sąjunga
Ulotka wyborcza Mariusa Galinisa, fot. Facebook/profil partii Tautininkų sąjunga

Marius Galinis, startujący z listy „Za Litwę na Litwie”, w swoich ulotkach w dość jednoznaczny sposób manifestuje swoje poglądy. Ze zdjęcia spogląda krótko ostrzyżony mężczyzna w marynarce, czarnej koszuli i krawacie… z wyhaftowanymi swastykami – choć będącymi lustrzanym odbiciem tych używanych przez nazistów.

Inny kandydat koalicyjnego ugrupowania zrzeszającego litewskich narodowców, Julius Panka, postawił na treści antysemickie. Na jego ulotkach znalazła się stereotypowa karykatura Żyda i hasło odnoszące się do rządów premiera Andriusa Kubiliusa: „A mnie Bubilius dał 130 milionów i da jeszcze więcej… Głosuj za nr 10! Koalicja Za Litwę na Litwie nie będzie szastać pieniędzmi!!!”.

Panka, będący jednym z liderów narodowców, znalazł się na celowniku VRK - litewskiej Głównej Komisji Wyborczej. Według jej członka, Justinasa Žilinskasa, VRK może podjąć dowolną decyzję w tej sprawie: albo nakazać wycofania kontrowersyjnych materiałów, albo skierować się do wymiaru sprawiedliwości z oskarżeniami o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym.

"To nie są symbole faszystowskie"

-  Naprawdę mnie zaskoczyliście. Myślę, że ludzie, którzy mają poczucie humoru, nie dopatrzą się tu żadnego podżegania do nienawiści. Moim celem nie było skłócenie, zranienie czy skrzywdzenie kogokolwiek. Chodziło po prostu o zwrócenie uwagi na państwowe pieniądze, którymi się szasta na prawo i na lewo – bronił się Panka w rozmowie z litewskim portalem DELFI.

Kandydat starał się również usprawiedliwić swojego partyjnego kolegę. Tłumaczy, że swastyka jest jednym z głównych symboli Bałtów, a Galinis angażuje się w działalność etnograficzną.

- Jeśli niektórzy działacze polityczni dopatrują się w tym nazizmu, żal mi ich – oznajmił członek narodowców.

Wybory do litewskiego Sejmu odbędą się 14 października.

IAR/DELFI/łu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chłopcy w garniturach czy skinheadzi?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 18:08
Rafał i Łukasz (Porozumienie 11 Listopada): Warto sprawdzić, kim są ludzie, którzy będą szli przez Warszawę 11 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy lata za promowanie nazizmu na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 20:49
Czeski sąd skazał pięciu młodych ludzi, którzy na portalu społecznościowym Facebook umieszczali m.in. teledyski neonazistowskich grup muzycznych.
rozwiń zwiń