X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech każdy zdobędzie się na to, by powiedzieć: przebaczam"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 15:51
W Twerze rozpoczęły się uroczystości upamiętniające polskich policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku.
Audio
  • Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek (IAR)
Niech każdy zdobędzie się na to, by powiedzieć: przebaczam
Foto: sxc.hu/cc

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w polskim kościele w intencji pomordowanych. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, krajowy duszpasterz policji, apelował o pojednanie i wybaczenie sowieckim oprawcom.
Przypomniał przy tym ideę dokumentu podpisanego niedawno przez przewodniczącego Episkopatu Polski biskupa Józefa Michalika i Cyryla I. Podkreślił, że zwrócono w nim uwagę, iż fundamentem przebaczenia i pojednania jest prawda.
Biskup Józef Guzdek mówił, że trzeba otworzyć archiwa i dalej poznawać historię zbrodni, jednak nie można na tym się zatrzymać. Przypomniał słowa modlitwy Ojcze Nasz: "odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" i zwrócił uwagę, że nie da się inaczej budować jutra.|
- Za chwilę w Ostaszkowie, w Miednoje będziemy myśleć o tym, co było, ale także o tym, jak wiele zależy od nas. Proszę was, niech każdy zdobędzie się na to, żeby powiedzieć: w imię Chrystusa, przebaczam - zaapelował biskup Guzdek.
Po Mszy św. polska delegacja złożyła wieńce pod tablicą umieszczoną na ścianie Instytutu Medycznego w Twerze. Tam właśnie mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 roku zamordowano polskich funkcjonariuszy.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Niezwykle trudna chwila
Obecność w miejscu kaźni polskich funkcjonariuszy szczególnie mocno wzruszyła ich najbliższych. Hubert Szymkowiak, syn starszego posterunkowego Franciszka Szymkowiaka podkreśla, że odwiedzenie miejsca śmierci jego ojca to niezwykle trudna chwila i duże przeżycie. Przypomniał, że przez wiele lat historia tej zbrodni była zakłamywana i nie miał nawet możliwości odwiedzenia mogiły ojca.
Stanisław Mikołajczyk przyjechał do Tweru, by spełnić prośbę swojej żony, która przed śmiercią prosiła go, by odwiedził grób jej ojca, zamordowanego tu przez NKWD. Mikołajczyk mówił, że ostatni raz jego żona widziała swego ojca, kiedy miała 5 lat i do końca życia bardzo przeżywała jego śmierć.
Po zakończeniu uroczystości w Twerze, polska delegacja udała się do kompleksu klasztornego Niło-Stołbieńskiego Monastyru w Ostaszkowie. Tam odbędzie się (ok. godz. 17.30 czasu polskiego) uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kaplicy pod wezwaniem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Monastyr w Ostaszkowie to miejsce, gdzie w latach 1939-1940 mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych. Łącznie przebywało tam ponad 15 tysięcy obywateli polskich, w tym około 7 tysięcy policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Większość z nich w 1940 roku została wywieziona do Tweru, tam zamordowana i pochowana w Miednoje.
W poniedziałek rodziny ofiar oraz delegacja polskich władz państwowych udadzą się do Miednoje na Polski Cmentarz Wojenny. Odbędą się tam uroczystości upamiętniające rosyjskie i polskie ofiary NKWD.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Czytaj także

12 lat temu uroczyście otwarto Cmentarz Wojenny w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 06:00
- W naszej tradycji życie każdego człowieka ma swój początek i koniec. Tak, jak cieszymy się z narodzin każdego człowieka, tak też każdy musi być godnie pochowany – mówił podczas uroczystości 28 lipca 2000 roku ówczesny premier Polski Jerzy Buzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostaszków i Twer: uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 07:00
Polska delegacja upamiętni policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości w Ostaszkowie: pamięci zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 11:30
W Ostaszkowie trwają uroczystości upamiętniające polskich policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
rozwiń zwiń