X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pojednanie Polaków i Rosjan: przebaczyć to wyrzec się zemsty

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 14:50
Podpisy pod dokumentem z apelem złożyli na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Audio
Dokument podpisali Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik
Dokument podpisali Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef MichalikFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Celem - jak podkreślają hierarchowie - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by zapoczątkować dialog".

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że naród polski i rosyjski łączy nie tylko wielowiekowe sąsiedztwo, ale także bogate chrześcijańskie dziedzictwo Wschodu i Zachodu. - Grzech, ludzka ułomność, indywidualny i zbiorowy egoizm, a także naciski polityczne, doprowadzały do wzajemnej obcości, jawnej wrogości, a nawet do walki między naszymi narodami - czytamy w przesłaniu.

Podziały i rozłam stały się wielkim zgorszeniem, dlatego też podejmujemy nowe wysiłki, które mają zbliżyć nasze Kościoły i narody oraz uczynić nas bardziej wiarygodnymi świadkami Ewangelii. Braterski dialog ma dopomóc w lepszym poznaniu się, odbudowaniu wzajemnego zaufania i w ten sposób doprowadzić do pojednania, zakładającego gotowość do przebaczenia doznanych krzywd i niesprawiedliwości.

- Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem - wzywają sygnatariusze przesłania. Podkreślają przy tym, że "przebaczenie nie oznacza oczywiście zapomnienia. Przebaczyć oznacza jednak wyrzec się zemsty i nienawiści, uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa pomiędzy ludźmi, naszymi narodami i krajami, co stanowi podstawę pokojowej przyszłości".

Przesłanie głosi, że "narody polski i rosyjski łączy doświadczenie II  wojny światowej i okres represji wywołanych przez reżimy totalitarne", które prowadziły szczególnie okrutną wojnę z chrześcijaństwem.

- Wydarzenia naszej wspólnej, często trudnej i tragicznej historii, rodzą niekiedy wzajemne pretensje i oskarżenia, które nie pozwalają zagoić się dawnym ranom. Obiektywne poznanie faktów oraz ukazanie rozmiarów tragedii i dramatów przeszłości staje się dzisiaj pilną sprawą historyków i specjalistów. Wyrażamy przekonanie, że trwałe pojednanie jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o naszej przeszłości - czytamy w dokumencie.

Sygnatariusze dokumentu apelują do polityków, działaczy społecznych, przedstawicieli Kościołów oraz wszystkich, którzy pragną dobra, trwałego pokoju i szczęśliwej przyszłości, aby stale podejmowali wysiłki na rzecz rozwijania dialogu i wspierali to, co umożliwia odbudowę zaufania i zbliża ludzi do siebie.

Przesłanie głosi też, że w dobie postępującej sekularyzacji, oba Kościoły dążą do podjęcia wszelkich starań, aby życie społeczne i kultura obu narodów nie zostały pozbawione podstawowych wartości moralnych. Dokument podkreśla, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła pozostaje głoszenie Ewangelii.

Dodają, że nasze narody stanęły przed nowym wyzwaniem, jakim jest kwestionowanie podstawowych zasad moralnych. - Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia -  czytamy w dokumencie.

Przesłanie wzywa "wszystkich do poszanowania niezbywalnej godności każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga", opowiada się też za poszanowaniem i obroną życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreśla też, że "trwałą podstawą każdego społeczeństwa stanowi rodzina jako stały związek mężczyzny i kobiety".

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Oprócz hierarchów Kościołów w uroczystości podpisania dokumentu wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, nuncjusz apostolski Celestino Migliore i parlamentarzyści.

Marszałek Senatu ocenił, że wspólne katolicko-prawosławne przesłania do narodów Polski i Rosji będzie ważne dla stosunków polsko-rosyjskich. Jednak efekty tej wizyty, zdaniem Bogdana Borusewicza, będzie można ocenić dopiero za kilka lat.

tj

Czytaj także

Relikwie św. Romana. Dar Cyryla I dla polskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 15:47
W katedrze pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze był zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Witold Kawecki: Cyryl I lubi Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:44
To wielkie wydarzenie - mówi gość "Popołudnia z Jedynką" ks. prof. Witold Kawecki o pierwszej w Polsce wizycie Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obiad z prezydentem Komorowskim. Cyryl w Belwederze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 19:08
Patriarcha Moskwy i całej Rosji dotarł do Belwederu ok. godz. 18.30. Prezydent Bronisław Komorowski przyjął go w Sali Pompejańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl w Belwederze: narody Polski i Rosji muszą być razem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 20:36
W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział Cyryl I podczas uroczystego obiadu wydanego przez Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl podpisze wezwanie do pojednania Polski z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:24
Goszczący w Warszawie zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Rosji podpisze w Zamku Królewskim dokument wraz z arcybiskupem Józefem Michalikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa o wizycie: "historyczna", "zmieni ton"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 11:11
Wizyta patriarchy Cyryla w Polsce może przynieść efekty, ale nie od razu - pisze rosyjska prasa, która poświęca jej bardzo dużo miejsca.
rozwiń zwiń