X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Relikwie św. Romana. Dar Cyryla I dla polskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 15:47
W katedrze pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze był zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego.
Audio
Patriarcha Cyryl I i zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce metropolita Sawa  podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze
Patriarcha Cyryl I i zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce metropolita Sawa podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze Foto: PAP/Rafał Guz

To jego pierwsza wizyta w Polsce i w polskiej katedrze prawosławnej.

- Część relikwii świętego Romana przywiozłem w darze dla polskiej cerkwi prawosławnej. Chciałbym przekazać je jako znak naszej wspólnej jedności w Chrystusie i naszej wdzięczności - powiedział Cyryl I.  Dodał, że św. Roman pokazał twardość swojego charakteru i wiary podczas największych prześladowań.

Podkreślił ważną rolę Cerkwi prawosławnej w Polsce w ustawieniu dobrych stosunków pomiędzy prawosławną Cerkwią i Kościołem rzymskokatolickim. - Szczególnie w ostatnich latach, tutaj, w tym kraju została zrobione wiele z punktu widzenia pojednania i zacieśnienia współpracy między dwoma gałęziami chrześcijaństwa. Te dwie gałęzie, niegdyś będące w stanie konfrontacji, przeszły do braterskiego współdziałania i wspólnego świadczenia o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie - zwrócił się Cyryl do abp. Sawy, prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski.

To jest kolejny krok na tej bardzo trudnej drodze do pojednania polsko-rosyjskiego - powiedział premier Donald Tusk komentując wizytę Cyryla I w Polsce. Zaznaczył, że ważny jest kontekst polityczny, który podkreślał prezydent Komorowski. - Miałem rano okazję rozmawiać z prezydentem o tej wizycie i obaj z przekonaniem stwierdziliśmy, że w tym względzie jest to ważny moment, aspekt pojednania i lepszego zrozumienia polsko-rosyjskiego, ale ma to także wymiar religijny - powiedział Tusk.

Dodał, że nad wizytą patriarchy Cyryla I "pracowano długo". - Pamiętam pierwsze spotkanie jeszcze w 2008 roku, kiedy opowiadano o przygotowaniach do tego procesu pojednania i włączeniu obu kościołów - powiedział premier.
Według niego, wizyta patriarchy Cyryla "to jest kolejny krok na tej bardzo trudnej drodze do pojednania". - Uważam, że dobry i bardzo się cieszę, że prezydent wziął na siebie trudny i odpowiedzialny polityczny patronat nad tym przedsięwzięciem - powiedział Tusk.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Jednym z głównych celów wizyty Cyryla I w Polsce jest podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego. Patriarcha zostanie w naszym kraju do niedzieli. W czwartek późnym popołudniem spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

tj

Czytaj także

Cyryl I w Polsce. Pierwszy krok ku pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 09:38
Apelem o wejście na drogę pojednania będzie wspólne orędzie Kościołów polskiego i rosyjskiego, pisze "Rzeczpospolita" przed wizytą w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik: pojednanie religijne, a nie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:16
- Nasze czasy zachęcają do wybaczenia i budowania rzeczywistości na nowo - powiedział w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Cyryla I z katastrofą smoleńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:04
- Wizyta patriarchy moskiewskiego w Polsce jest bardzo ważnym sygnałem idącym w kierunku świata - mówił w radiowej Trójce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cyryl przestąpił granicę". Rosja liczy na przełom

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 10:29
- Patriarcha moskiewski przybędzie na kanoniczne terytorium Watykanu - tak rosyjski "Kommiersant” komentuje przyjazd do Polski Cyryla I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl I w Polsce. Ważne słowa na początek

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 12:58
- Mamy wspólne podstawy do rozwiązania trudnych spraw z naszej przeszłości - mówił patriarcha Moskwy i całej Rusi po przylocie do Warszawy.
rozwiń zwiń