"Zajmował się autentycznymi problemami Polski"

2012-06-25, 19:10

"Zajmował się autentycznymi problemami Polski"
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Maciej Morawski, przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.Foto: Andrzej Szozda/Polskie Radio

W Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto popiersie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa był symbolem dążeń niepodległościowych Polaków.

Posłuchaj

Andrzej Mietkowski/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Radio Wolna Europa było dla Polaków oknem na świat w czasach panowania cenzury w Polsce. Wiarygodność RWE wynikała z mówienia prawdy, z rzetelności, z niepodniecania emocji - powiedział IAR profesor Andrzej Friszke. Według historyka, Nowak-Jeziorański był ceniony przez elity polityczne Stanów Zjednoczonych. - Ukoronowaniem tego był fakt, że stał się nieformalnym ambasadorem Polski w procesie jej wstępowania do NATO - dodał.

Maciej Morawski - wieloletni korespondent RWE w Paryżu, współpracownik i przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego - podkreślał, że głos Radia Wolnej Europy i jego szefa był bardzo wyważony, dlatego między innymi w roku 1956 w Polsce wydarzenia miały mniej dramatyczny przebieg, niż na Węgrzech. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówił, że Nowak-Jeziorański patrzył na Polskę z oddali i nie wikłał się w bieżące spory polityczne, skupiał się na prawdziwych problemach kraju.

Andrzej Mietkowski, b. korespondent RWE, dyrektor i redaktor naczelny Portalu polskieradio.pl. poinformował, że publiczne radio scyfryzowało i udostępniło w internecie całość istniejących nagrań Radia Wolna Europa: - To jest pół miliona minut nagrań od 1952 roku do końca istnienia RWE w połowie lat dziewięćdziesiątych. Nagrania te dostępne są TU >>>

Wśród gości uroczystości odsłonięcia popiersia legendarnego Kuriera z Warszawy znaleźli się przedstawiciele świata polityki i kultury, uczestnicy powstania warszawskiego, pracownicy i przyjaciele Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Jan
Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Jan Ołdakowski przypomniał, że legendarny kurier, tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego przybył z Londynu do okupowanej Polski z misją poinformowania, że miasto nie będzie mogło liczyć na wsparcie aliantów. Dodał, że Jan Nowak-Jeziorański uważał, że Powstanie powinno wybuchnąć, gdyż był to "sprzeciw wobec terroru Niemców".

>>> Czytaj więcej na wolnaeuropa.polskieradio.pl <<<

Odsłonięciu popiersia towarzyszył panel "Jan Nowak Jeziorański. Dziennikarz w służbie wolności". Spotkanie prowadził Andrzej Mietkowski, wystąpili publicystka Liliana Sonik, historyk prof. Andrzej Friszke, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prof. Adolf Juzwenko, szef Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie znajduje się archiwalna spuścizna po Janie Nowaku.

Od
Od lewej: Adolf Juzwenko, Wojciech Szczurek, Liliana Sonik, Maciej Morawski i Andrzej Mietkowski

Popiersie "Kuriera z Warszawy" odsłonili Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Maciej Morawski, przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej RWE.

Od
Od lewej: Maciej Morawski, Andrzej Friszke i Andrzej Mietkowski

W uroczystości uczestniczyli m.in. byli dziennikarze RWE - Krystyna Miłotworska, Andrzej Borzym, Chris Klimiuk, Piotr Dmochowski, Wojciech Stockinger i Stanisław Deja, współpracownicy Rozgłosni Jacek Fedorowicz i mecenas Jacek Taylor, a także prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, który w 2002 roku wręczał Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu Diamentowy Mikrofon.

Oprócz gości specjalnych w wydarzeniu brała również udział młodzież z warszawskich szkół, których patronem jest Jan Nowak-Jeziorański.

 

Popiersie
Popiersie Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak, to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1914. Ukończył studia ekonomiczne. Brał udział w kampanii wrześniowej, uczestniczył w działalności konspiracyjnej w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z Rządem Polskim w Londynie trzykrotnie wyprawiał się z misją na Zachód. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu wojny pozostał za granicą, od 1948 pracował w Radiu BBC. W dniu 3 maja 1952 proprowadził inauguracyjną audycję Radia Wolna Europa - Głosu Wolnej Polski (ówczesna nazwa stacji). Do 1976 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej RWE, potem zamieszkał w USA, gdzie był niestrudzonym rzecznikiem spraw polskich. Wrócił do Polski w 2002. Zmarł trzy lata później.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Polecane

Wróć do strony głównej