Kardynał Dziwisz i abp Głódź bronią TV Trwam

2012-06-07, 15:25

Kardynał Dziwisz i abp Głódź bronią TV Trwam
Kardynał Stanisław Dziwisz. Foto: Bartosz Staszewski, PRS Team.net/Wikimedia Commons

Nieprzyznanie telewizji Trwam koncesji na cyfrowym multipleksie jest ciosem w Kościół i demokrację - oświadczył Stanisław Dziwisz podczas kazania w dzień Bożego Ciała.

Posłuchaj

Kardynał Stanisław Dziwisz: "Niepokoi nas dyskryminacja katechezy"
+
Dodaj do playlisty

Podczas święta Bożego Ciała kardynał Stanisław Dziwisz bronił telewizji Trwam. O „dyskryminacji” tej stacji mówił też metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.  

Metropolita krakowski podczas kazania wygłoszonego na zakończenie procesji wygłosił swoją ocenę sporu telewizji Trwam z KRRiT o przetarg na miejsce na multipleksie. Jak mówił, nieprzyznanie TV Trwam koncesji na cyfrowym multipleksie jest ciosem w Kościół i demokrację. - Niepokoi nas swoista dyskryminacja katolickich środków przekazu, w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalnoprawnych - powiedział w homilii. - Wzniosłe hasła o wolności słowa dla wszystkich nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. A przecież Telewizja Trwam przekazuje treści służące prawdziwemu dobru człowieka i narodu. Prowadzi wielkie dzieło ewangelizacji, uczy wierności Bogu i Ojczyźnie, szacunku dla ludzi inaczej myślących. Warto podkreślić, że z tym przesłaniem dociera do szerokich rzesz naszych rodaków żyjących za granicą - mówił metropolita.  - Co więcej - podkreślił - jest jedynym medium, które obszernie relacjonuje ważne wydarzenia z życia Kościoła powszechnego i lokalnego, dla których coraz częściej brakuje miejsca na antenach telewizji publicznej czy komercyjnej - dodał.

 

"Kościół nikomu nie zagraża"

 

Nie szczędził też słów krytyki wobec działań Ruchu Palikota. Kardynał Dziwisz mówił, że ta partia próbuje zbić interes polityczny na atakach na Kościół i nie ma nic rozsądnego do zaproponowania, jeśli chodzi o program. Krytykował ugrupowania antykościelne.  - Kościół jest dobrem wspólnym nas wszystkich; nikomu nie zagraża; nikomu nie odbiera wolności. (...) Dlatego trudno nam zrozumieć ludzi i ugrupowania, które na nieodpowiedzialnej krytyce i dyskryminacji Kościoła pragną zbić swój interes polityczny i zająć miejsce na scenie życia publicznego, nie mając nic innego i rozsądnego do ofiarowania" - powiedział kardynał.  - Trudno zrozumieć ich alergię na punkcie wspólnoty Kościoła, który dla wszystkich, również dla nich, pragnie być domem, oparciem, pomocą w poszukiwaniu sensu życia i miejsca w świecie. Żadna ideologia, żaden program, żadna instytucja nie zastąpi w tym zakresie Kościoła  - stwierdził metropolita.

Podczas homilii zwracał również uwagę na problemy rodziny i dyskryminacji lekcji religii w systemie edukacji. Kardynał Dziwisz podkreślił, że w ten sposób nie wychowamy młodego pokolenia na dojrzałych i odpowiedzialnych obywateli. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że szkoła przekazuje nie tylko wiedzę, lecz także system wartości, wychowuje.

Hierarcha odniósł się również do rozpoczynających się jutro Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Zaznaczał, że Euro 2012 wykracza poza ramy imprezy tylko sportowej. Kardynał Dziwisz mówił, że jest to okazja, by Kraków pokazał gościom duchowe i przyjazne oblicze. - Niech dojdą do głosu postawy, z których wyrosła nasza kultura i cywilizacja europejska - powiedział metropolita.

W procesji z Wawelu przed Bazylikę Mariacką na Rynku Głównym przeszły tysiące wiernych. Kardynał za swoje słowa był wielokrotnie oklaskiwany.

 Abp Głódź o telewizji Trwam

O telewizji Trwam mówił też metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.  - To smutny, poniżający paradoks, że katolicka stacja podlega dyskryminacji - mówił z kolei abp Sławoj Leszek Głódź.  - Kościół nie chce przywilejów, chce neutralności, szacunku i należnych mu praw, także tych dotyczących tzw. medialnego ładu, także dla katolickich mediów, dla telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym - dodał. W homilii z okazji Bożego Ciała metropolita gdański zapowiedział, że "ten głos jeszcze mocniej zabrzmi po Euro, bo to jest naturalna powinność, którą powinien dyktować realizm, pluralizm i równość".

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej