Kurier z Warszawy przewodnikiem młodzieży po okupowanej Polsce

2012-04-18, 11:38

Kurier z Warszawy przewodnikiem młodzieży po okupowanej Polsce
Jan Karski. Foto: Wikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood

"Jan Karski i jego czasy" – tak nazywa się pakiet edukacyjny wydany przez Muzeum Historii Polski. Znajdują się w nim dokumenty, zdjęcia i fragmenty książki legendarnego emisariusza.

Prezentacji pakietu będzie towarzyszyć gra miejska.

Oprócz materiałów dydaktycznych dla nauczycieli zawierających m.in. scenariusze proponowanych lekcji poświęconych postaci Karskiego, w pakiecie znalazły się też informacje, dokumenty i zdjęcia przybliżające niezwykłą biografię Kuriera z Warszawy.

Znajdują się tam też fragmenty wywiadu audio z Karskim, w których opowiada o m.in. swojej szkole i domu rodzinny w Łodzi.

- Kolejne rozdziały są poświęcone czasom wojny, którą przybliżają materiały przedstawiające np. strukturę Polskiego Państwa Podziemnego z 1943 roku, są też zdjęcia z getta i fragmenty opowieści Karskiego dotyczące jego wejścia do getta, dzięki któremu miał stać się naocznym świadkiem Zagłady. Całość zamyka opowieść o powojennych losach Kuriera z Warszawy - opowiadała PAP kierownik programu "Jan Karski. Niedokończona misja" Ewa Wierzyńska.
Jej zdaniem życie Jana Karskiego było sensacyjne i jest on postacią, która może stać się dla młodzieży przewodnikiem po okupowanej Polsce czy relacjach z rządem na emigracji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz serwis specjalny II Wojna Światowa>>>

Pakiet powstał w ramach programu "Jan Karski. Niedokończona misja" zrealizowanego dzięki wsparciu Kancelarii Senatu przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".

Prezentacji pakietu, zaplanowanej na środę, będzie towarzyszyła gra miejska "Karski", która wystartuje w trzech turach - o godz. 11, 11.30 i 12 z tymczasowej siedziby stołecznego Muzeum Historii Polski przy ul. Senatorskiej.

(pp)



Polecane

Wróć do strony głównej