X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: protest przeciwko likwidacji squatu Elba

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 20:27
Squattersi zajmują, nielegalnie od czterech lat, zabudowania przy warszawskiej ulicy Elbląskiej. W zeszłym tygodniu, dzierżawca terenu dał nielegalnym mieszkańcom termin na zabranie swoich rzeczy.
Warszawa: protest przeciwko likwidacji squatu Elba
Foto: fot. PAP/Paweł Supernak

W piątek przed Ratuszem odbył się manifestacja w obronie Elby. Zapraszając na nią squttersi napisali na swojej stronie    "Koniec wyrzucania na bruk lokatorów i kultury niezależne. o się wydaje takie normalne. Korporacja wykupuje teren i może na nim robić co  się jej żywnie podoba. Zbudować zakład przemysłowy, biurowiec albo pole golfowe. Nikt i nic nie jest w stanie tego procesu powstrzymać...A co, jeśli na wykupionym terenie znajduje się znane na całym świecie centrum kulturalne, z którego korzystają tysiące osób?"

 /

fot. PAP/Paweł Supernak

O bliższe zainteresowanie się sytuacją squatu Elba i osobiste zaangażowanie w szukanie rozwiązań, które pozwolą na funkcjonowanie Elby, apelują w liście do prezydent Warszawy Obywatele Kultury. Ratusz zapewnia, że władze miasta są otwarte na dialog.
W przesłanym PAP w piątek apelu do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, Obywatele Kultury napisali, że "z niepokojem obserwują sytuację, w jakiej znalazł się warszawski squat Elba, który od wielu lat jest ciekawym i ważnym uzupełnieniem kulturalnej mapy stolicy".


/

fot. PAP/Paweł Supernak

- Po brutalnej akcji firmy ochroniarskiej wspieranej przez oddziały policji Elbie zdaje się grozić likwidacja. Byłaby to strata dla kulturalnej różnorodności Warszawy. Elba to znane nie tylko w Warszawie i Polsce miejsce, gdzie setki artystów i setki tysięcy uczestników niezliczonych imprez współtworzyło kulturę niezależną. O randze tego miejsca świadczą nie tylko liczby i reakcje występujących w jego obronie mediów, ale też fakt, że przeciw atakowi na Elbę demonstrowano nie tylko w Warszawie, lecz także za granicą. Między innymi przed siedzibą obecnego właściciela terenu w Helsinkach - zwracają uwagę Obywatele Kultury.
Sygnatariusze listu przyznają, że mają świadomość, iż nieformalne instytucje kultury, jakimi są m.in. squaty, stanowią wyzwanie dla władzy publicznej.
W ubiegły piątek Gronkiewicz-Waltz wypowiadała się w sprawie Elby dla Polsatu News. Prezydent miasta powiedziała, że squaty to miejsca niebezpieczne, ponieważ ich mieszkańcy "piją, palą papierosy i od tego robi się pożar".

/

fot. PAP/Paweł Supernak
Pod listem podpisali się m.in.: reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski,  reżyserzy filmowi Agnieszka Holland i Krzysztof Krauze, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Maciej Nowak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Krzysztof Sadowski, dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta Hanna Wróblewska, reżyser teatralny Michał Zadara, malarz i reżyser Iwo Zaniewski, publicysta Jacek Żakowski.

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Squattersi z kolektywu Elba zajęli pustostan przy ul. Elbląskiej cztery lata temu. W zeszły piątek pracownicy służby ochroniarskiej wynajętej przez właściciela terenu, spółkę Stora Enso, próbowali siłą usunąć squattersów. Interweniowała też policja i straż miejska.

Po piątkowej interwencji obie strony jednak się porozumiały. Wojtaszewski poinformował, że do pierwszego spotkania squattersów z przedstawicielami spółki doszło w poniedziałek. Według niego, właścicielowi zależy na odzyskaniu działki, dlatego kolektyw Elba będzie prawdopodobnie musiał opuścić squat.
Obywatele Kultury to ruch społeczny, który zainicjował prace nad Paktem dla Kultury i doprowadził w maju ub.r. do jego podpisania. Dokument, zakładający wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r., podpisał m.in. premier Donald Tusk.

 

elba.bzzz.net, PAP, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Squatersi zostaną we Wrocławiu do końca lipca

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 18:53
Ostatni squat w stolicy Dolnego Śląska będzie wyburzony, ale deweloper odłożył termin wyprowadzki squatersów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o warszawski squat. Policja użyła gazu [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 18:31
"Policja się wycofała... Squatersi weszli do środka budynku, w którym mają się odbyć pertraktacje z właścicielem" - głoszą informacje z ostatniej chwili ws. likwidacji warszawskiego squatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Squat Elba przetrwa, ale nie przy Elbląskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 13:47
Squattersi najprawdopodobniej będą musieli opuścić działkę, którą zajmowali przy ul. Elbląskiej na Żoliborzu w Warszawie.
rozwiń zwiń