X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czempiński chce odszkodowania za zatrzymanie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 14:44
Nie wiadomo na razie, jakiej kwoty zażąda były szef UOP od Skarbu Państwa.
CBA logo
CBA logoFoto: cba.gov.pl

Podejrzany o korupcję gen. Gromosław Czempiński będzie ubiegał się o odszkodowanie za zatrzymanie go przez katowicką prokuraturę w listopadzie 2011 r.

Czy była obawa matactwa?

"Czekamy na razie na pisemne uzasadnienie piątkowej decyzji sądu, wydanej po kilkumiesięcznym namyśle" - powiedział PAP mec. Wojciech Brochwicz, jeden z obrońców Czempińskiego. Nie chciał mówić o żadnych szczegółach.

Sąd uznał za zasadne zażalenie obrony, która argumentowała, że gdyby generał został wezwany do prokuratury, na pewno sam by się stawił. Zdaniem sądu prokurator nie wykazał wystarczająco "absolutnej konieczności" zatrzymania. Pisemne uzasadnienie sądu ma być gotowe do 22 marca.

Odszkodowanie za zatrzymanie danej osoby sąd przyznaje, jeśli uznano je za "oczywiście niesłuszne". Badając przesłanki decyzji o zatrzymaniu, sędziowie rozważają, czy była taka konieczność, podyktowana np. obawą ukrywania się, ucieczki z kraju lub zacierania śladów. Badają też, czy nie można było wezwać kogoś na przesłuchanie, bez angażowania w to policji lub innych służb.

Ile sądy przyznały pieniędzy?

Sądy wiele razy przyznawały odszkodowania w głośnych sprawach zatrzymań, uznanych potem za niesłuszne. Znany biznesmen Roman Kluska dostał w 2006 r. 5 tys. zł. W 2007 r. gdański sąd zasądził 6,3 tys. zł zadośćuczynienia Emilowi Wąsaczowi, b. ministrowi skarbu, za niesłuszne zatrzymanie go przez CBŚ.

20 tys. zł wywalczył niedawno b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek, a 10 tys. zł b. szef policji Konrad Kornatowski za zatrzymanie ws. afery gruntowej.

Netzel chce 10 milionów

Kaczmarek ma zażądać 5-milionowego odszkodowania za, jak twierdzi, "wplątanie" go w sprawę przecieku z afery gruntowej, a trzeci zatrzymany wraz z nim i Kornatowskim, b. prezes PZU Jaromir Netzel, żąda od państwa ponad 10 mln zł za straty, jakie poniósł w związku z aferą gruntową.

Zarzut: korupcja i pranie pieniędzy

Pod koniec listopada 2011 r. na polecenie katowickiej prokuratury apelacyjnej CBA zatrzymało pięciu podejrzanych, wśród nich Czempińskiego. Prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące korupcji i prania pieniędzy pochodzących z korupcji w związku z prywatyzacją PLL LOT i Stoenu. Czempiński usłyszał zarzut przyjęcia - wspólnie i w porozumieniu z innymi podejrzanymi - 1,4 mln euro w związku z prywatyzacją spółki Stoen. Inny zarzut wobec niego dotyczy prania brudnych pieniędzy - również wspólnie i w porozumieniu; w tym przypadku chodzi o kwotę ok. 600 tys. euro. Oprócz tego Czempiński usłyszał zarzut nielegalnego posiadania broni.

I tak czeka ich proces

Wszystkim podejrzanym w sprawie grozi do 10 lat więzienia. Nie przyznają się oni do winy. Obrońcy generała zarzucili prokuratorom błędy i zaniedbania przed podjęciem decyzji o przedstawieniu zarzutów.

Podobnie jak pozostali podejrzani gen. Czempiński po zatrzymaniu w listopadzie został zwolniony po wpłaceniu poręczeń majątkowych. W jego przypadku kaucja wyniosła milion złotych, prokuratura zatrzymała mu paszport i zakazała opuszczania kraju.
"Postępowanie toczy się w dalszym ciągu. Do chwili obecnej sądy, które rozpoznawały inne zażalenia, w tym przede wszystkim na zabezpieczenia majątkowe oraz na środki zapobiegawcze, uznały prawidłowość decyzji prokuratora w tym zakresie" - powiedział  prok. Tomasz Tadla z katowickiej prokuratury.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

Czytaj także

Były szef UOP zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:40
Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, zatrzymało Gromosława Cz., byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwajcarskie konto zdradziło generała?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 09:04
"Rzeczpospolita" publikuje nowe szczegóły dotyczące zatrzymanego generała Gromosława Cz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adwokat Czempińskiego: kwestionuję zatrzymanie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 18:16
Mec. Wojciech Brochwicz złożył zażalenie na zatrzymanie Gromosława Czempińskiego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledztwo ws. łapówki Czempińskiego umorzone

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 16:25
W latach 90. były szef Urzędu Ochrony Państwa Gromosław Czempiński miał przyjąć 2 mln dolarów łapówki. Śledztwo w tej sprawie umorzono z powodu przedawnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd uwzględnił skargę Czempińskiego na areszt

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:00
- Nie są na razie znane motywy, którymi kierował się sąd. Z tej decyzji nie można wyciągnąć żadnych wniosków - komentuje katowicki prokurator Tomasz Tadla.
rozwiń zwiń