X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Natasza Urbańska odsłoniła tablicę ku czci Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 19:01
W Bydgoszczy odsłonięto pamiątkową tablicę na ścianie domu, który Pola Negri kupiła w latach 20. dla swojej matki.
Natasza Urbańska grająca rolę Poli Negri w musicalu Polita odsłoniła pamiątkową tablicę na ścianie budynku przy ulicy Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy, który gwiazda kina niemego kupiła dla swojej mamy Eleonory Chałupiec. Nataszy Urbańskiej towarzyszył mąż, Janusz Józefowicz.
Natasza Urbańska grająca rolę Poli Negri w musicalu "Polita" odsłoniła pamiątkową tablicę na ścianie budynku przy ulicy Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy, który gwiazda kina niemego kupiła dla swojej mamy Eleonory Chałupiec. Nataszy Urbańskiej towarzyszył mąż, Janusz Józefowicz.Foto: (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Odsłonięcia dokonała Natasza Urbańska, odtwarzająca postać Poli Negri w musicalu "Polita". Tablica zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego w centrum Bydgoszczy. Dom ten Pola Negri kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec.

- To dla mnie wielki zaszczyt i ogromna przyjemność - mówiła Natasza Urbańska. Po odsłonięciu tablicy w zabytkowym Hotelu Pod Orłem można było posłuchać archiwalnych nagrań Negri, a także prelekcji na temat jej życia.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Pola Negri sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Aktorka angażowała się także w życie miasta, m.in. wystąpiła z apelem do ówczesnych władz Bydgoszczy o "zrobienie porządku" z posągiem "Łuczniczki" w centrum miasta.

Chodzi o rzeźbę nagiej kobiety z łukiem. Jej autorem był berliński artysta Ferdinand Lepcke, a ufundował ją jeden z radnych. Stanęła w 1910 roku w centrum Bydgoszczy, obok ówczesnego Teatru Miejskiego. Figura wzbudzała swą "nieobyczajnością" oburzenie wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała. Władze jednak się nie ugięły, a "Łuczniczka" dziś jest jednym z symboli miasta.

(fot.
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: "Żona", "Studenci", "Bestia". Na cześć włoskiej poetki - Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: "Oczy mumii", "Carmen", "Madame du Barry", "Sumurun", reżyserowanych m.in. przez Ernsta Lubitscha. W 1923 wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła w filmach: "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i wielu innych. Przypisywano jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino.

sm

Czytaj także

Brytyjskie media o polskim filmie: hipnotyzujący

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 18:01
"Hipnotyzujący melodramat" - napisała recenzentka "Guardiana" o filmie "Mania: Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 r. z Polą Negri w tytułowej roli. Niemy film pokazano w czwartek w ośrodku Barbican przy pełnej sali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr w 3D? To możliwe w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 15:50
W Studio Buffo powstaje pierwszy na świecie musical w 3D. Polę Negri zagra Natasza Urbańska, a trójwymiarowe animacje przygotowuje Tomasz Bagiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy z Negri, Bodo i Dymszą za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 06:47
Cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy XX-lecia międzywojennego za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 12:21
Na ekranie komputera będzie można zobaczyć miedzy innymi filmy z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo, czy Adolfem Dymszą.
rozwiń zwiń