Słynna piosenkarka Cesaria Evora nie żyje

2011-12-17, 18:32

Słynna piosenkarka Cesaria Evora nie żyje
Na koncercie w Budapeszcie w 2007 roku. Foto: Fot. PAP/EPA/PETER KOLLANYI

Artystka zmarła 17 grudnia w szpitalu na Wyspach Zielonego Przylądka. O jej śmierci poinformował minister kultury tego kraju, Mario Lucio Sousa.

Posłuchaj

Paweł Sztompke z redakcji muzycznej Polskiego Radia powiedział, że Evora była przedstawicielką muzyki, która we współczesnym świecie teoretycznie nie miała szans
+
Dodaj do playlisty

Jeszcze w kwietniu występowała na paryskiej estradzie Grand Rex. We wrześniu ze względu na stan zdrowia zakończyła karierę.

Cesaria Evora była najsławniejszą wykonawczynią morny - tradycyjnej muzyki jej rodzinnego kraju, Wysp Zielonego Przylądka. Urodziła się w 1941 roku jako córka kucharki. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat w barach stolicy Wysp Zielonego Przylądka, Mindelo. Początkowo nie odnosiła sukcesów i nawet zaprzestała na pewien czas śpiewania.

W 1986 roku przeniosła się do Paryża. Francuz i jednocześnie mieszkaniec Wysp Zielonego Przylądka Jose da Silva zaprosił ją do Paryża. Miała wtedy 47 lat. Nagrała dwa albumy, ale to trzeci z piosenką "Miss Perfumado" (1992) stał się przebojem i początkiem wielkich sukcesów piosenkarki okrzykniętej muzycznym odkryciem lat dziewięćdziesiątych.

Kolejne albumy: "Cesaria", "Cabo Verde"i "Cafe Atlantico" przyniosły artystce światową sławę, a wydany w 2004 roku "Voz d'Amor" nagrodzono Grammy w kategorii world music.

Do najbardziej znanych piosenek z jej repertuaru należą: "Soudade", "Sentimento" i "Besame mucho". Śpiewała po kreolsku lub po portugalsku. Nazywano ją "bosonogą divą", gdyż często koncertowała bez butów. Cesaria Evora chętnie występowała w duetach, między innymi z Charlesem Aznavourem, Adriano Celentano, Salifem Keitą i Goranem Bregoviciem.

W 1997 roku została odznaczona francuską Legią Honorową, a od 2003 roku była ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Angażowała się w akcje społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi między innymi na problemy Afryki czy walki z AIDS.

Artystka kilkakrotnie występowała w Polsce, po raz ostatni w czerwcu tego roku. Pytana o Polskę mówiła, że urzekło ją tu ciepło bijące od ludzi. 

W 2007 Cesaria Evora została wyróżniona najwyższym odznaczeniem francuskim Orderem Legii Honorowej. Nazywana "królową morny", zawsze odpowiadała: "Ja jestem po prostu Cesaria".

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sg

Polecane

Wróć do strony głównej