Zmarł reżyser teatralny Adam Hanuszkiewicz

2011-12-04, 17:00

Zmarł reżyser teatralny Adam Hanuszkiewicz
. Foto: Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Wybitny aktor i reżyser teatralny zmarł w niedzielę o godz. 14.30. Miał 87 lat.

Posłuchaj

Przyjaciel Adama Hanuszkiewicza - Andrzej Golimont powiedział, że śmierć Adama Hanuszkiewicza to niepowetowana strata dla polskiej kultury
+
Dodaj do playlisty

- Dziś o godz. 14:30 w stołecznym szpitalu przy ul. Stępinskiej zmarł najwybitniejszy polski reżyser Adam Hanuszkiewicz - poinformował w serwisie społecznościowym przyjaciel artysty, warszawski radny Andrzej Golimont.

Przeczytaj wspomnienie o wybitnym aktorze i reżyserze >>>

Aktor przedwojenne lata spędził w rodzinnym Lwowie, w którym jego rodzice prowadzili mały sklep. Tam też zastała go wojna, czas który także spędził we Lwowie; zarówno za okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. Pod koniec 44 roku dołączył do zespołu teatralnego Wojska Polskiego i od tego momentu z teatrem był nierozłączny.

Pierwsze lata powojenne to występy w całym kraju: Rzeszowie, Krakowie, Warszawie, Jeleniej Górze, Łodzi, Poznaniu. To w tym ostatnim, w 1951 roku, wyreżyserował swoją pierwszą sztukę: "Niespokojna starość" Leonida Rachmanowa. Cztery lata później współuczestniczy w powstawaniu teatru telewizyjnego, którego w latach 57-63 był redaktorem naczelnym.

W tym czasie był już (od 1956 do 1968) dyrektorem Teatru Powszechnego, dla którego wyreżyserował wiele ze swoich najgłośniejszych dzieł. Były to m.in.: "Wesele" Wyspiańskiego, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, czy "Przedwiośnie" Żeromskiego.

Do jego najbardziej znanych adaptacji należą: "Wesele", "Zbrodnia i kara" i "Wyzwolenie" w Teatrze Powszechnym, "Ksiądz Marek" w Dramatycznym oraz "Dziady" i "Balladyna" w Narodowym. To właśnie "Balladyna", którą wyreżyserował w 1974 roku, weszła do historii polskiego teatru. Reżyser zaskoczył widzów oryginalnymi, jak na tamte czasy, efektami, między innymi posadził Goplanę na japońskim motocyklu. 

Na dorobek artysty składają się też role filmowe, między innymi "Zuzanna i chłopcy", "Spóźnieni przechodnie" oraz teatralne, jak: Hamlet, Don Juan, Prospero w "Burzy" i Tytus w "Berenice". Adam Hanuszkiewicz przenosząc w brawurowy sposób na scenę uznane dzieła literackie, wywoływał skrajne opinie widzów i krytyki. Recenzenci pisali o nim: "Wymóżdżacz polskiego teatru", "niszczyciel kultury polskiej", bywało, że apelowali o zdejmowanie jego spektakli z afiszy. W niektórych publikacjach nazywany był "enfant terrible" polskiego teatru.

Adam Hanuszkiewicz był całe życie odznaczany medalami i nagrodami, odebrał niemal wszystkie jakie można w Polsce dostać w dziedzinie kultury. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł Zasłużony Działacz Kultury. Odebrał dziesiątki nagród telewizyjnych i teatralnych, oraz odznaczenia m.in. ZSRR i RFN.

PRZECZYTAJ, co o Hanuszkiewiczu mówią jego uczniowie >>>

IAR, PAP, sg, wit

Polecane

Wróć do strony głównej