X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Specjalny serwis PR poświęcony Szpotańskiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 20:50
Przed zbliżającą się 10. rocznicą śmierci poety i satyryka Janusza Szpotańskiego Polskie Radio uruchamia specjalny serwis internetowy szpot.polskieradio.pl.
Audio
Specjalny serwis PR poświęcony Szpotańskiemu

Janusz Szpotański, dla przyjaciół Szpot, zmarł 13 października 2001 roku. Był poetą, satyrykiem, autorem prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki - zaprowadziła autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

Mężem zaufania Szpotańskiego był Stefan Kisielewski. W lutym 1968 mówił na zebraniu oddziału warszawskiego Związku Literatów: Opowiadanie kawałów politycznych jest w Polsce tak modne, że przypuszczam, że skoro Szpotański otrzymał 3 lata, to tak jak tu nas 400 osób, to jest 1200 lat więzienia.

Libera udostępnia prywatne archiwum


Na przygotowany przez portal Polskiego Radia specjalny serwis internetowy szpot.polskieradio.pl, składają się niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.

W serwisie znajdą się także filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Kisielewskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika, a także wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Antoni Libera, spadkobierca twórczości Janusza Szpotańskiego, po raz pierwszy udostępnił prywatne archiwum. Znajdują się w nim fotografie, manuskrypty, dokumenty, wycinki prasowe, odręczne notatki z procesu oraz słynne partie szachowe: Szpotański był arcymistrzem, po pewnej jego partii w 1957 roku zmieniono światowe zasady rozgrywek w blitza, czyli szachy błyskawiczne.

SERWIS RUSZA WE WTOREK 11 PAŹDZIERNIKA

IAR,kk

Czytaj także

Antoni Libera: Jego wiersze można zestawić z Tuwimem, Hemarem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 17:00
W czasach, w jakich przypadło mu żyć, swój niebywały talent spożytkował na gest przeciw władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kisielewski: Szpot to niezwykły, niepokorny umysł

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:30
Człowiek o wielu talentach, wielki erudyta, zupełnie nieprzystosowany do rzeczywistości PRL, którą kontetsował całym swoim życiem. Nie obchodziło go, z czego będzie żył, co będzie robił. Był człowiekiem wolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Wierzbicki: Był znawcą muzyki i jej miłośnikiem. Lubił wielkie formy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 16:00
Miał bardzo zdecydowany męski gust. Był germanofilem. Chopina tolerował. Nie znosił Czajkowskiego i Mahlera, bo byli zbyt płaczliwi, niemęscy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpot.polskieradio.pl - serwis o Januszu Szpotańskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 07:00
Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń