X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzieło Tycjana na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 15:56
- To wyraz wdzięczności za wypożyczenie na wystawę do Włoch "Damy z łasiczką" pędzla Leonarda da Vinci - mówi ambasador Republiki Włoskiej Aldo Mantovani.
Audio
  • Dyrektor Rottermund: okazją do zaprezentownia obrazu jest 150. rocznica zjednoczenia Włoch.
Portret mężczyzny Tycjan
"Portret mężczyzny" Tycjan

Obraz "Portret mężczyzny" autorstwa Tiziana Vecellio znanego jako Tycjan, jednego z najważniejszych przedstawicieli szkoły weneckiej, został wypożyczony z kolekcji Galerii Palatina w Palazzo Pitti we Florencji. Będzie go można zobaczyć od wtorku (13 września) do 30 października. Dzieło zostanie wystawione w Pokoju Marszałkowskim.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

Obraz budzi wiele emocji i wśród znawców malarstwa, i wśród konserwatorów. Choć na odwrocie dzieła widnieje napis: "Tommaso Mosti w wieku 25 lat, rok 1526, Tycjan z Cadore, malarz", specjaliści podważają zarówno tożsamość mężczyzny z obrazu, jak i datę powstania obrazu.

- Co do atrybucji obrazu nie ma wątpliwości - jest to dzieło Tycjana. Potwierdziła to ostania konserwacja, która miała miejsce w 1909 roku. Ale wciąż nie wyjaśniono, kogo ten obraz przedstawia - powiedziała kustosz Magdalena Tworzowska z Zamku Królewskiego.

- Sportretowany mężczyzna ubrany jest w piękny renesansowy strój, jednak nie jest to kostium duchownego. Tymczasem Tommaso był duchownym. W związku z czym zainteresowanie badaczy pada na jego młodszego brata Vincenza - wytłumaczyła.

/
"To wyraz wdzięczności"


Dyrektor Zamku Królewskiergo Andrzej Rottermund wyjaśnił, że okazją do zaprezentowania obrazu polskiej publiczności jest 150. rocznica zjednoczenia Włoch. - Możliwość zetknięcia się z dziełem Tycjana jest rodzajem daru ze strony rządu włoskiego dla naszej publiczności - powiedział prof.  Rottermund.

Zdaniem ambasadora Republiki Włoskiej Aldo Mantovaniego, pokazanie obrazu w Polsce jest też wyrazem wdzięczności za wcześniejsze wypożyczenie na wystawę do Włoch "Damy z łasiczką" pędzla Leonarda da Vinci. Ambasador Mantovani podkreśliła też, że tego rodzaju wspólpraca to wyraz kulturowej wspólnoty mieszkańców Europy.

Prezentacja obrazu na Zamku została objęta honorowym patronatem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano.

Pokazowi obrazu towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia kulturalne, wykłady i spotkania, które przybliżą Polakom zarówno twórczość malarza, jak i kulturę włoską. Organizatorzy zaplanowali imprezę pod hasłem "Wieczór z Tycjanem", podczas którego wybitni polscy historycy sztuki będą rozmawiali o Tycjanie i jego czasach. Osoby, które czują w sobie wenę twórczą i interesują się sztuką Pracownia Działań Muzealnych Zamku zaprasza do uczestnictwa w kursie zatytułowanym "Oblicza portretu".IAR,PAP,kk

Czytaj także

Marsjasz walczy z Apollem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 13:10
Kiedy ktoś wchodzi w konkurencję z bogami, to zawsze źle się to kończy. Doskonale potwierdza to obraz Tycjana "Apollo i Marsjasz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Tycjana uszkodzony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:30
Słynny "Dawid i Goliat" został częściowo zniszczony w weneckim pożarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najdziwniejszy malarz świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:00
- Tintoretto był malarzem, który nie miał jakichkolwiek oporów przed malowaniem dziwacznych scen, wiele z nich wymyślał – mówi dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń