X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

30. dzień walk. Powstanie oczami Brytyjczyka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 07:03
Warszawa przeżywa wojnę totalną, w ciągu 24 godzin niemal każda ulica była polem bitwy. Brytyjczycy dowiadują się o wydarzeniach z relacji korespondenta Johna Warda.
Audio
  • 30. dzień walk. Audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego
30. dzień walk. Powstanie oczami Brytyjczyka
Foto: Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC

Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście, w porozumieniu z komendantem okręgu Warszawa AK płk. Antonim Chruścielem "Monterem", decyduje się ostatecznie na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>

Msze z eksplozjami w tle

Kapelan zgrupowania "Radosław" ks. Józef Warszawski, ojciec Paweł, ratuje relikwie św. Andrzeja Boboli. Przenosi je z płonącego kościoła Matki Bożej Łaskawej przy ulicy Świętojańskiej do podziemi kościoła św. Jacka przy ul. Freta.

W czasie walk o Warszawę księża w najtrudniejszych warunkach z największym poświęceniem spowiadali, odprawiali msze i pocieszali - wspomina ojciec Medard Parysz.

- Była niedziela, odprawiam mszę. Było dużo ludzi, msza się już kończyła i wtedy trafiły w nas trzy pociski. Ranni i zabici. Podchodzi do mnie kobieta i mówi: proszę księdza, mój mąż przed chwilą przyjął Jezusa w komunii świętej, a teraz już nie żyje - mówi Parysz.

Zobacz kalendarium powstańcze >>>

Jedyny spoza konfliktu

30 sierpnia 1944 roku w tygodniku "The Times" ukazuje się korespondencja reportera wojennego z Warszawy Johna Warda. Jego obecność w stolicy była częścią wojny propagandowej - mówi Grzegorz Hanula, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Z jednej strony można powiedzieć: Biuro Informacji i Propagandy, nasi dziennikarze, nasi fotoreporterzy, nasi radiowcy. Z drugiej strony - niemieckie władze też mają swoich kronikarzy, którzy na bieżącą rejestrują toczące się walki w Warszawie. Natomiast John Ward była to jedyna osoba spoza konfliktu. Brytyjczyk, który był na terenie Warszawy, obserwował walki, donosił jak one są dramatyczne. Warszawa przeżywa wojnę totalną, w ciągu 24 godzin niemal każda ulica była polem bitwy. W ten sposób opisywał walki toczące się w mieście, że poruszało to sumienia Anglików - tłumaczy Hanula.

Dzień na zdjęciach - zobacz galerię>>>

Wieczorem oddziały powstańcze przegrupowują się i przygotowują do przebicia ulicą Bielańską w kierunki Hal Mirowskich i placu Żelaznej Bramy. Atak ma być wsparty równoczesnym natarciem oddziałów śródmiejskich z Grzybowskiej i Królewskiej.

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

IAR,kk

Czytaj także

27. dzień walk: niemieckie goliaty w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2011 04:00
Toczą się zacięte walki o Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ulicy Sanguszki. Nocą rusza także natarcie, które ma połączyć Mokotów ze Śródmieściem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

28 sierpnia: czarny dzień dla Starego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 01:00
Po zaciekłych walkach Niemcy opanowują Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Powstańcy, którzy trafili do niewoli, zostali rozstrzelani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

29. dzień walk. Niemcy wdzierają się na Starówkę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 01:58
W ostatnich dniach sierpnia 1944 roku powstańcom coraz trudniej utrzymać zakłady "Fiata". Choć udało się odeprzeć atak Niemców od ul. Bielańskiej, wdarli się oni na Stare Miasto od południa.
rozwiń zwiń