Prezydent odznaczył powstańców warszawskich

2011-07-31, 14:30

Prezydent odznaczył powstańców warszawskich
W przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski odznaczył weteranów Powstania. Foto: fot.PAP/Leszek Szymański

Podczas uroczystości na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski powiedział, że dramatyczna walka powstańców była świadectwem umiłowania wolności przez nasz naród.

Posłuchaj

Bronisław Komorowski: ta walka nigdy się nie skończyła
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek minie 67 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezydent zwrócił uwagę, że powstańcy stawili czoła dwóm totalitaryzmom - hitlerowskiemu i komunistycznemu. Bronisław Komorowski mówił, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest świadectwem tego, jak można dobrze kultywować pamięć o tym zrywie. Wyraził wdzięczność swojemu poprzednikowi - Lechowi Kaczyńskiemu, który - jak powiedział Bronisław Komorowski - jako prezydent Warszawy odegrał decydującą rolę w tworzeniu tego muzeum.

Prezydent wyraził nadzieję, że historia powstania warszawskiego będzie coraz bardziej znana nie tylko w kraju, lecz także zagranicą. Zwrócił uwagę, że Muzeum Powstania Warszawskiego powinno przekazywać tę historię i nie ulegać żadnym wpływom politycznym.

Powstańczy serwis portalu Polskiego Radia>>>

"Warszawa wdzięczna powstańcom"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz podziękowała powstańcom warszawskim za ich ofiarną służbę dla stolicy. Podczas uroczystości w przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Hanna Gronkiewicz - Waltz mówiła, że Warszawa zawdzięcza swoją siłę poświęceniu powstańców i kolejnym pokoleniom, które kochały to miasto.

Dodała, że mieszkańcy stolicy zawsze będą wdzięczni powstańcom za ich walkę z niemieckimi okupantami.

"Solidarność przejęła ideały powstania"

Prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor - Rylski wyraził nadzieję, że przyszłe pokolenia zachowają pamięć o powstaniu warszawskim. Generał Ścibor - Rylski powiedział, że powstańcy kontynuowali walkę żołnierzy z września 1939 roku. Dodał, że etos i ideały powstania warszawskiego po dziesięcioleciach przejęła Solidarność.

Generał Zbigniew Ścibor - Rylski, podczas powstania żołnierz Zgrupowania "Radosław", wyraził nadzieję, że Polacy będą znów tak zjednoczeni, jak 67 lat temu.

Kulminacyjnym momentem dzisiejszych uroczystości na Placu Krasińskich będzie spektakl multimedialny "63 dni gniewu" z udziałem Kingi Preis, Danuty Stenki i Łukasza Garlickiego. Widowisko wyreżyserował Jarosław Minkowicz, a muzykę skomponował Józef Skrzek. Spektakl rozpocznie się o 20.00 wcześniej przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odbędzie się msza święta i apel poległych.

IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej