Obraz "Pomarańczarka" Gierymskiego w Polsce

2011-07-26, 21:15

Obraz "Pomarańczarka" Gierymskiego w Polsce
Żydówka z pomarańczami (fragm.) Aleksandra Gierymskiego . Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/domena publiczna

Obraz Aleksandra Gierymskiego, który w czasie II wojny światowej, został zrabowany z warszawskiego Muzeum Narodowego, wrócił do Polski - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio.

Płótno "Pomarańczarka", znane również jako "Żydówka z pomarańczami", powstało w latach 1880-1881 podczas pobytu Aleksandra Gierymskiego w Warszawie. Przed II wojną światową obraz znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaginął w latach 1939-1945.

Płótno miało zostać wystawione na licytację w listopadzie ubiegłego roku w małym domu aukcyjnym Eva Aldag w mieście Buxtehude pod Hamburgiem. Po interwencji polskiego Ministerstwa Kultury, Muzeum Narodowego w Warszawie i stołecznej Prokuratury Okręgowej, obraz, wyceniony na 4400 euro, został wycofany z aukcji. W grudniu ubiegełgo roku rozpoczęły się negocjacje ze stroną niemiecką, mające doprowadzić do powrotu "Pomarańczarki" do Polski. Ekspertyzy wskazują, że odnaleziony w Niemczech obraz jest dziełem oryginalnym. Według ekspertów, obecna właścicielka obrazu odziedziczyła go po babce, która w 1948 roku wyszła za mąż za przemysłowca i kolekcjonera z Duesseldorfu, posiadającego już wówczas obraz.

Obraz "Pomarańczarka" powstał w latach 1880-1881 podczas pobytu Aleksandra Gierymskiego w Warszawie, kiedy to malarz związał się ze środowiskiem pozytywistycznym. Stworzył wówczas cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich dzielnic stolicy. Inne dzieła z tego cyklu poza "Pomarańczarką", to między innymi "Brama na Starym Mieście w Warszawie". Ekspertyzy wskazują, że obraz odnaleziony w ubiegłym roku w Niemczech jest dziełem oryginalnym. Różnice między jedyną zachowaną przedwojenną fotografią obrazu, a jego obecnym wyglądem, na przykład w kształcie i rozmiarach koszyka na lewej ręce pomarańczarki, wynikają między innymi z konserwacji przeprowadzonej w niewłaściwy sposób, prawdopodobnie krótko po wojnie. 

agkm

Polecane

Wróć do strony głównej