X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Belgia będzie miała rząd? Nocne rozmowy u króla

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 11:12
Jest przełom w negocjacjach próbujących zażegnać kryzys polityczny w Belgii. Kraj od roku funkcjonuje bez rządu.
Audio
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli: w rozmowach o przyszłym rządzie nie będą uczestniczyć flamandzcy nacjonaliści
Belgia będzie miała rząd? Nocne rozmowy u króla
Foto: EPA/NICOLAS MAETERLINCK

Po nocnych rozmowach i konsultacjach u króla Alberta II osiem partii z Flandrii i Walonii wstępnie zaakceptowało plan, który będzie podstawą do negocjacji o utworzeniu nowego rządu. W rozmowach nie będą uczestniczyć flamandzcy nacjonaliści - zwycięzcy ubiegłorocznych wyborów we Flandrii, którzy odrzucili zaproszenie do rozmów.

Impas udało się przełamać, bo flamandzcy chadecy, którzy do tej pory wykluczali jakiekolwiek negocjacje bez nacjonalistów z rodzimej Flandrii, teraz zmienili zdanie.

- Otrzymaliśmy to, o co prosiliśmy - oświadczył szef flamandzkiej chadecji Wouter Beke. Tak jak życzyła sobie Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna i Flamandzka (CD&V), przed sformowaniem rządu partie muszą najpierw dojść do porozumienia w sprawie reformy państwa oraz okręgu wyborczego wokół Brukseli, tzw. BHV.

Wstępne porozumienie jeszcze nie gwarantuje sukcesu, ale osiem działających wspólnie partii ma teraz wystarczającą większość dwóch trzecich głosów, by zatwierdzić reformy kraju.

Chodzi między innymi o więcej autonomii dla regionów, w tym podatkowej, o ustalenie sposobu ich finansowania i uzgodnienie praw wyborczych i językowych frankofonów mieszkających we flamandzkich gminach. Sytuacja polityczna w Belgii zmieniła się radykalnie w ciągu dwóch dni, bo jeszcze przedwczoraj nie było zgody na rozmowy. Król Belgów w emocjonalnym wystąpieniu apelował o kompromis, a dziś w nocy do Pałacu Królewskiego przyjechał negocjator - lider francuskojęzycznych socjalistów, z informacją, że osiem partii chce rozmawiać.

- Negocjacje ruszą w połowie sierpnia - zaproponował król Belgów tłumacząc, że potrzebna jest krótka przerwa, bo wszyscy są już zmęczeni kryzysem.

IAR/PAP, witCzytaj także

Belgia nie ma rządu. Król przyjął dymisję

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 20:13
Król Belgów Albert II przyjął dymisję rządu. Rezygnację złożył przed kilkoma dniami premier Yves Leterme. Powodem jest brak porozumienia między partiami politycznymi francuskojęzycznej Walonii i Flandrii, gdzie mówi się po niderlandzku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekord świata w długości kryzysu politycznego pobity. Dają darmowe frytki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 00:30
Belgia bije niechlubny rekord świata w długości kryzysu politycznego - jest już bez rządu 290 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy kryzys polityczny - rok bez rządu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 12:10
Mija rok od wyborów parlamentarnych w Belgii. Partiom z Flandrii, gdzie mówi się po niderlandzku i francuskojęzycznej Walonii nie udało się do tej pory stworzyć rządu.
rozwiń zwiń