X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Honorowy Obywatel Płocka agentem wywiadu ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 21:20
Radni Płocka pozbawili we wtorek marszałka Polski przed 1989 r. Michała "Rolę" Żymierskiego tytułu honorowego obywatela miasta, który nadano mu w 1978 r.
Audio
  • "Żymierskiego aresztowałem na wiosnę 1953. Dlaczego go zlikwidowano? Jaką rolę odgrywał? Kim był naprawdę?" - zastanawia się Józef Światło.
Marszałek Rola-Żymierski podczas konferencji poczdamskiej w 1945r.
Marszałek Rola-Żymierski podczas konferencji poczdamskiej w 1945r.Foto: źr.wikipedia

Dane z IPN dotyczące życiorysu Żymierskiego mówią m.in. o jego współpracy z wywiadem ZSRR.

Radni nie byli jednomyślni

Za pozbawieniem Żymierskiego tytułu głosowało 16 radnych, przeciwko było trzech, a od głosu wstrzymało się dwóch. Radni podjęli uchwałę na wniosek grupy płocczan, którzy o pozbawienie Żymierskiego honorowej godności wystąpili jeszcze w 2010 r.

Po głosowaniu radna PiS Wioletta Kulpa powiedziała dziennikarzom, że najbardziej dyskredytujące w przypadku Żymierskiego było działanie przeciwko narodowi polskiemu.
Innego zdania był radny SLD Arkadiusz Iwaniak, który głosował za odrzuceniem uchwały.  - Uważam, że był to wniosek całkowicie bezzasadny. Nie warto wracać i grzebać komuś w jego historii - oświadczył. Iwaniak dodał, że dane z IPN, dotyczące życiorysu Żymierskiego, w tym współpracy z wywiadem ZSRR, nie są dla niego wiarygodne.

Życiowe wybory

Michał Żymierski (właściwie Łyżwiński, pseudonim "Morski", "Rola") od listopada 1918 r. Żymierski służył w odrodzonym Wojsku Polskim. W latach 1921-1923 studiował w Ecole Superieure de Guerre w Paryżu, odbył też staż we Francuskim Sztabie Generalnym. W 1924 r. został mianowany generałem brygady.

W 1927 r. został oskarżony o nadużycia finansowe w czasie pracy w Ministerstwie Spraw Wojskowych - za zamówienie w firmie "Protekta" po sztucznie zawyżonych cenach 100 tys. masek przeciwgazowych przyjął on łapówkę w wysokości 11 tys. zł oraz 6 tys. akcji firmy "Ursus". Sąd wojskowy skazał Żymierskiego na karę pięciu lat ciężkiego więzienia, wydalenia z wojska i degradacji do stopnia szeregowego.

Komuniści i powrót do wojska

W więzieniu Żymierski nawiązał kontakt ze środowiskami komunistycznymi. Po zwolnieniu w 1931 r. wyjechał do Francji. Podjął tam współpracę z wywiadem sowieckim. Zajmował się także werbowaniem agentów z korpusu oficerskiego WP.

W 1937 r. wywiad sowiecki zerwał z nim kontakt, by nawiązać go ponownie w 1942 r. Żymierski, został doradcą wojskowym Sztabu Głównego Gwardii Ludowej, a następnie dowódcą Armii Ludowej, powołanej w miejsce GL. Od 1946 r. Żymierski stał na czele Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, koordynującej działania wymierzone przeciwko strukturom niepodległościowym.

Pierwszy tytuł honorowego obywatela Płocka nadano w 1921 r. marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Godność tę otrzymało dotychczas w sumie 18 osób, w tym m.in. prezydent II RP Ignacy Mościcki, a ostatnio Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwecja ujawnia dokumenty o rozpadzie Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 21:43
Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w czwartek 400 stron dokumentów z lat 1989-91 dotyczących rozpadu ZSRR i niepodległości krajów bałtyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Teraz trafi do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 06:45
Na terenie lotniska Kluczewo pod Stargardem znaleziono wrak czołgu Panzer IV. Niemiecki czołg z czasów II wojny światowej był zakopany na głębokości 7 metrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki bunkier z placu Zbawiciela zostaje na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:47
Tobruk z II wojny światowej, który znaleziono podczas remontu torowiska w stolicy zostanie zasypany. Jego wydobycie na tydzień zablokowałoby połączenie między Śródmieściem a Mokotowem.
rozwiń zwiń