Pięciu autorów reportaży powalczy o nagrodę im. Kapuścińskiego

2011-04-07, 16:49

Pięciu autorów reportaży powalczy o nagrodę im. Kapuścińskiego

Laureata nagrody za reportaż literacki poznamy 13 maja. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych, a jeśli będzie nim autor zagraniczny, nagrodę - 15 tys. zł odbierze także tłumacz.

W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się pięć książek: "Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny" Johna Pomfreta (przeł. Jan Halbersztat), "Uśmiech Pol Pota" Petera Froeberga Idlinga (przeł. Mariusz Kalinowski), "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz (przeł. Jerzy Czech), "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee" Chloe Hooper (przekł. Agnieszka Nowakowska) oraz "Toast za przodków" Wojciecha Góreckiego. 

"Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny" Johna Pomfreta to opowieść o najnowszej historii Chin pokazana przez pryzmat losów kilku studentów, kolegów ze szkolnej ławy autora, który na początku lat 80. studiował w Chinach i po latach odnalazł swych kolegów, aby przekonać się, jak potoczyły się ich losy.

XX-wieczna historia wschodniej Azji jest też tematem innej nominowanej książki - "Uśmiechu Pol Pota" Petera Froeberga Idlinga, który przedstawia Kambodżę czasów krwawego reżimu Czerwonych Khmerów.

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz to wspomnienia z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej kobiet z Armii Czerwonej, a książka "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee" Chloe Hooper opowiada o tragedii Aborygenów zesłanych na wyspę Palm Island.

Jedyna książka polskiego autora, która znalazła się w finale nagrody to "Toast za przodków" Wojciecha Góreckiego - zbiór 23 reportaży z Kaukazu.

Poza "Lekcjami chińskiego", które opublikowało wydawnictwo Ushuaia, wszystkie książki, które znalazły się w finale nagrody, ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem został rok temu francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż "Strategia antylop" w przekładzie Jacka Giszczaka.

Organizatorami konkursu są miasto stołeczne Warszawa oraz "Gazeta Wyborcza".

PAP,kk

Polecane

Wróć do strony głównej