X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

R. Sikorski odpowiada na oświadczenie Światowego Kongresu Żydowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:45
Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej, szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na wyznanie i narodowość.
Audio
  • Radosław Sikorski odpowiada na oświadczenie Światowego Kongresu Żydowskiego

Odpowiedzialny za sprawy prawne Światowego Kongresu Żydowskiego Menachem Rosensaft wezwał społeczność żydowską do pozbawienia Polski "dolarów z turystyki i innych" do czasu uchwalenia w naszym kraju ustawy, dotyczącej roszczeń ofiar holokaustu i ich spadkobierców.

- My nie rozróżniamy w naszym procesie restytucyjnym; sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie i narodowość, i o ile wiem setki spraw skończyły się już oddaniem mienia i rekompensatami. Niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania - tak szef dyplomacji Radoslaw Sikorski odpowiada na to oświadczenie.

Rosensaft polemizuje także z wypowiedziami ministra Sikorskiego, które były reakcją na wyrażone przez amerykańskie władze "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę uchwalenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej.

Zdaniem Rosensafta, nie ma racji minister Sikorski, który oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24, że "jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym".

Rosensaft twierdzi, że umowa z 1960 roku nigdy nie miała obejmować roszczeń tych, którzy przybyli do USA długo po tym, gdy ich własność została najpierw zajęta przez nazistów, a potem znacjonalizowana przez reżim komunistyczny. Jego zdaniem umowa miała zapewnić kompensację osobom indywidualnym, które były obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich własność została skonfiskowana.

Rosensaft przytoczył też wypowiedź Sikorskiego, który wskazywał, że USA mogły pomóc polskim Żydom w czasie wojny, a obecną interwencję władz USA w sprawie restytucji prywatnego mienia żydowskiego uznał za "cokolwiek spóźnioną".

Radosław Sikorski odpowiedział, że jest przekonany, iż pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską Władysław Bartoszewski "kompetentnie zabierze głos" w tej sprawie.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie będzie specjalnej ustawy reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:47
Radosław Sikorski: Jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów to dobrym momentem były lata 1943-44, gdy większość z nich jeszcze żyła, i gdy ustami Jana Karskiego, Polska o to błagała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: Stany Zjednoczone powinny pomóc polskim Żydom w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 09:40
MSZ pokaże umowę, w której USA zrzekły się prawa do reprezentowania swoich obywateli w sprawach dotyczących odzyskiwania majątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ opublikowało umowę z lat 60., na mocy której USA zrzekły się prawa do reprezentowania swoich obywateli w sprawach dotyczących odzyskiwania majątku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 06:00
To odpowiedź na oświadczenie doradcy szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, Stuarta Eizenstata, który wyraził rozczarowanie wstrzymaniem uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej przez Polskę.
rozwiń zwiń