X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

200-lecie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 15:34
Artystów i nauczycieli akademickich związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina uhonorowano we wtorek odznaczeniami przyznanymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
Audio
  • Roman Lasocki, prorektor uczelni: jakie dzieła zostaną zaprezentowane na koncertach z okazji 200-lecia Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie?
  • "Historia tej uczelni to historia polskiej muzyki po prostu"

Uroczystość odbyła się z okazji obchodów 200-lecia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podwójny jubileusz - dwusetnych urodzin patrona oraz 200-lecie swojego istnienia - uczelnia świętuje w ciągu dwóch lat akademickich: 2009/10 i 2010/11.

Odznaczenia od prezydenta

Za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy dydaktycznej prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Andrzeja Rakowskiego - zało­ży­cie­la i dłu­go­let­niego kie­row­ni­ka Kate­dry Aku­styki Muzycz­nej, powstałej w roku 1968.

Hanna Chojnacka, Krystyna Diakon, Jerzy Jurek, Lucjan Kaszycki i Nikodem Wołk-Łaniewski odznaczeni zostali Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prezydent uhonorował też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Mieczysławę Demską-Trębacz, Barbarę Halską, Bronisławę Kawallę-Ryszkę, Andrzeja Lupę, Krystynę Makowską-Ławrynowicz oraz Jana Żerę.

Za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej" prezydent przyznał też kilkunastu osobom złote i srebrne medale za długoletnią służbę.

W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Odczytał on też list prezydenta do społeczności Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. - Proszę przyjąć wyrazy mojego wielkiego uznania dla państwa osiągnięć. Zasługują one na wyjątkowy szacunek - napisał prezydent.

Zasłużeni kulturze

Z okazji święta uczelni odznaczenia przyznał również minister kultury Bogdan Zdrojewski. Złotym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis" uhonorowano Krystynę Szostek-Radkową - śpiewaczkę i pedagoga.

Srebrne medale "Zasłużony kulturze Gloria Artis" minister kultury przyznał: Marcinowi Błażewiczowi, Ryszardowi Duziowi, Tadeuszowi Gadzinie, Pawłowi Łosakiewiczowi, Stanisławowi Skoczyńskiemu i Andrzejowi Wróblowi.

Brązowe medale Gloria Artis przyznano Alicji Gronau-Osińskiej, Stanisławowi Kukowi, Pawłowi Łukaszewskiemu i Marcinowi Zalewskiemu. Minister przyznał też odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury polskiej".

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina jest najstarszą i największą uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie. Początki uczelni sięgają 1810 roku, kiedy Wojciech Bogusławski założył Szkołę Dramatyczną dla aktorów i śpiewaków przy Teatrze Narodowym w Warszawie. W tym samym roku w Żelazowej Woli przyszedł na świat Fryderyk Chopin, późniejszy absolwent, a dziś - patron uczelni. Tradycją stało się obchodzenie Święta Uczelni w dniu urodzin patrona - 22 lutego.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin w japońskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:12
Pierwsza polska sztuki NÔ "Stroiciel fortepianu", relacja z berlińskiego festiwalu filmowego oraz spotkanie z przedstawicielami ruchu Obywateli Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W niedzielę odsłonięcie pomnika Chopina w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 10:48
Pomnik najwybitniejszego polskiego kompozytora zostanie odsłonięty w niedzielę w Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy oblicza Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 17:23
Gośćmi Marii Baliszewskiej byli Roksana Vikaluk, ukraińska kompozytorka i piosenkarka oraz Maciej Rychły, muzyk Kwartetu Jorgi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy uczniowie mieli uczyć się o Chopinie z wulgarnego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 13:30
"Na ch...j tam stoi? Ściągnijcie go ze sceny", "Jeb...ny cweloholokaust", "Przecież to ta ci...a, co tu kiedyś siedziała" - tak wypowiadają się bohaterowie komiksu, który w założeniu miał przybliżyć sylwetkę wielkiego kompozytora młodzieży.
rozwiń zwiń