more_horiz
Wiadomości

W niedzielę odsłonięcie pomnika Chopina w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 10:48
Pomnik najwybitniejszego polskiego kompozytora zostanie odsłonięty w niedzielę w Żelazowej Woli.
Audio

Drewnianą rzeźbę, której odlew z brązu znajduje się w monachijskim Parku Poetów, wykonał Józek Nowak. Pomnik stanie w reprezentacyjno-gościnnym budynku "Etiuda", który mieści się na terenie parku otaczającego dworek Chopinów w Żelazowej Woli.

Licząca ponad dwa metry rzeźba została podarowana Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina, któremu podlega Muzeum Fryderyka Chopina i jego oddział w Żelazowej Woli - poinformowała PAP jedna z organizatorek niedzielnej uroczystości Mariola Wojtkiewicz.

Darczyńcy pomnika

Pomnik odsłonią w niedzielę jego darczyńcy, Halina i Stanisław Pieńkowscy, w towarzystwie m.in. przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemara Dąbrowskiego i dyrektora NIFC-u Kazimierza Monkiewicza.

Małżeństwo Pieńkowskich wspiera polską kulturę. Dotychczas ufundowali m.in. pomnik Chopina w Singapurze oraz zorganizowali Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodych Pianistów z Krajów Basenu Morza Bałtyckiego w Estonii.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, Marek Bracha, uczestnik XVI Konkursu Chopinowskiego, wykona recital chopinowski w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

Rzeźba kompozytora

Przedstawiająca sylwetkę Chopina rzeźbę wykonał Józek Nowak, autor m.in. stojącego przed Katedrą Mariacką w Hamburgu pomnika Jana Pawła II. Rzeźbiarz pochodzi z Krakowa, od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Niemczech.

Wizerunek kompozytora Nowak wyrzeźbił w drewnie topolowym. Drewniana rzeźba posłużyła do wykonania odlewu w brązie, który stanął w październiku ubiegłego roku w Parku Poetów w Monachium. W gronie europejskich liryków, takich jak Heinrich Heine i Fiodor Tiutczew, Chopin reprezentuje poetę-muzyka. Rzeźba przypomina mieszkańcom bawarskiej stolicy koncert dany w tym mieście przez Chopina w 1831 roku.
Zazwyczaj po wykonaniu odlewu drewniany oryginał jest niszczony.

Wykonany przez Nowaka drewniany pomnik będzie piątym, który w Żelazowej Woli upamiętni wybitnego kompozytora. Obok niego w parku znajdują się: dwa popiersia, obelisk i sylwetka Chopina.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pianista chce pobić rekord grając utwory Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 12:14
Znany pianista japoński Yukio Yokoyama zapowiedział, że zamierza pobić własny rekord najdłuższego koncertu utworów Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnia o Chopina na Majorce. Sąd: turyści są oszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:23
Sąd na Majorce nakazał usunąć z celi numer dwa dawnego klasztoru kartuzów w Valldemossie pianino i zaniechać reklamy tej celi, zamienionej na muzeum Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnia o Chopina na Majorce

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 10:00
Sąd na Majorce nakazał usunąć z celi numer dwa dawnego klasztoru kartuzów w Valldemossie pianino Chopina i zaniechać reklamy tej celi, zamienionej na muzeum kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagadkowa niedziela" w kosmosie (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 18:00
Jak długo trwa lot na orbitę okołoziemską? Co ile minut można tam oglądać wschód słońca? Sprawdzimy i tam właśnie się udamy razem z załogą promu kosmicznego STS 130 Endeavour i muzyką Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń