W tym roku nie będzie waloryzacji 500+. Maląg: będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny

2022-02-03, 10:19

W tym roku nie będzie waloryzacji 500+. Maląg: będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny
Każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci.Foto: Twitter/MRPiPS

Waloryzacji świadczenia 500+ w tym roku nie będzie - przyznała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała też, że w tej kadencji nie należy się spodziewać rozwiązań zmierzających do powiązania wysokości emerytury z liczbą posiadanych dzieci.

Na pytanie, czy będzie waloryzacja świadczenia 500+, minister powiedziała, że "w tym roku nie będzie".

- Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny - dodała podczas rozmowy w Radiu Zet.

Jednocześnie podkreśliła, że każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci. Łącznie na program przeznaczono już ok. 177 mld zł. Dodała, że gdyby rząd nie wprowadził go w 2016 roku, to obecnie sytuacja związana z dzietnością w Polsce "byłaby jeszcze gorsza".

To wymaga procesu i przygotowania

Minister była pytana również o pomysł komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym, czyli powiązanie wysokości tego świadczenia z liczbą posiadanych dzieci.

- Temat naprawdę jest bardzo ciekawy. My nie pracujemy nad konkretnym rozwiązaniem legislacyjnym w tym temacie. Nie ma takich prac i na pewno w tej kadencji takich prac nie będzie, dlatego że to wymaga procesu i przygotowania - zaznaczyła.

Przyznała, że takie rozwiązania są już w Europie, np. Słowacja planuje wprowadzenie ich w najbliższym czasie.

- Musimy spojrzeć na sytuację demograficzną. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pułapkę niskiej dzietności, w jakiej jesteśmy i jakie powinniśmy postawić sobie cele, i w jaki sposób rząd powinien wspierać młodych ludzi, żeby z tej pułapki niskiej dzietności wyjść, a więc jakie są bariery - powiedziała.


Konsekwentna polityka społeczna rządu

Minister podkreśliła, że badania pokazują, że młodzi ludzi chcą zakładać rodziny, ale coś stoi im na przeszkodzie.

Jej zdaniem znaczenie odgrywa tutaj stabilna i konsekwentna polityka społeczna rządu, np. wsparcie młodych na rynku pracy, odpowiednia polityka mieszkaniowa, zapewnienie opieki nad dziećmi do 3 lat. Zauważyła, że wszystkie te elementy rząd krok po kroku wprowadza.


PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej