X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Grażyna Ancyparowicz: inflacja była nie do uniknięcia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:30
- Rząd powinien obiecać wcześniej takie działania, ale tu mieliśmy na przeszkodzie konieczność uzyskania akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Gdyby można było wprowadzić to wcześniej, to być może ta nakręcająca się od letnich miesięcy ubiegłego roku inflacja byłaby nieco niższa - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. To kolejne obniżenia podatku VAT na energię, ciepło i nośniki energii, takie jak gaz i paliwa
We wtorek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. To kolejne obniżenia podatku VAT na energię, ciepło i nośniki energii, takie jak gaz i paliwaFoto: shutterstock.com/im_coco

Sejm uchwalił ustawy składające się na rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Przewidują one między innymi obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa. Według szacunków rządu obniżki VAT i akcyzy pozwolą przeciętnej polskiej rodzinie zaoszczędzić niemal 250 zł miesięcznie. Ustawy trafią teraz do Senatu.

"Inflacja była nie do uniknięcia"

Prof. Grażyna Ancyparowicz komentowała działania podjęte przez rząd. - Należy się cieszyć, że zostały wprowadzone tarcze antyinflacyjne. Presja na dalszy wzrost inflacji była bardzo silna. Gdyby nie posunięcia, które na bieżąco zmniejszają tzw. oczekiwania inflacyjne, to rzeczywiście doczekalibyśmy się inflacji dwucyfrowej, która byłaby za wysoka jak na dzisiejsze zdolności akceptacji społecznej - zauważyła.

- Inflacja była nie do uniknięcia. Mamy mniejszą podaż, mamy presję cenową na rynkach paliw, to niestety zawsze przekłada się na ceny innych towarów i to dość szybko - dodała.

Gość audycji zaznaczyła, że premier może wpływać przez swoje decyzje na zmniejszenie VAT, co jest rozwiązaniem tymczasowym, ale bardzo skutecznie hamującym oczekiwania inflacyjne. - Jeśli jednak handlowcy i producenci uznają, że w związku z tym mogą utrzymać dotychczasowe ceny albo je podnieść, to wtedy nie ma żadnych możliwości, by wpływać na zachowanie tych osób, które działają na rynku. Mam nadzieję, że we własnym dobrze pojętym interesie to uszanują - zaznaczyła.

- Ważne jest także to, że obniży się presja na wzrost kosztów utrzymania mieszkań. To, co dotyczy energii i gazu, nie zahamuje presji cenowej w przedsiębiorstwach (…), natomiast gospodarstwa domowe zapłacą mniej, niż gdyby tych rozwiązań nie było - komentowała prof. Grażyna Ancyparowicz.

Posłuchaj
18:52 PR24_mp3 2022_01_14-11-10-14.mp3 Prof. Grażyna Ancyparowicz o rozwiązaniach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj również:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżki VAT i akcyzy to element skutecznego poszukiwania rozwiązań w obliczu światowego kryzysu inflacyjnego. Podczas sejmowej debaty poświęconej tarczy antyinflacyjnej szef rządu zauważył, że cały świat zmaga się z rosnącymi cenami oraz poważnym kryzysem gospodarczym.

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Grażyna Ancyparowicz

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 11.09

PR24/ka

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Jan Mosiński: nie zostawimy Polaków samych sobie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 09:45
- Działania ujęte w poprzedniej tarczy antyinflacyjnej spowodowały zdaniem analityków obniżenie inflacji od 1 do 1,5 punktu proc. Podobnie może być w kolejnych działaniach wspomagających Polaków. Sumując, obniżenie inflacji o 3 punkty procentowe jest jakimś osiągnięciem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W audycji wziął również udział Zdzisław Wolski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pakiet antyinflacyjny powinien obniżyć ceny, ale nie wiadomo jak zareagują na niego przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:00
Ceny mogą być niższe poprzez wprowadzane przez rząd obniżki podatków. Taki cel ma drugi pakiet antyinflacyjny związany z obniżkami VAT. Czy faktycznie ceny np. żywności spadną, okaże się w praktyce. Część przedsiębiorców może próbować zwiększyć przy okazji swój zysk zamiast obniżać ceny. Trzeba więc liczyć na zdrową konkurencję – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego(PIE) i  Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest dobre rozwiązanie dla ludzi". Poseł PO o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:59
- Nie mieliśmy cienia wątpliwości, że należy poprzeć Tarczę Antyinflacyjną 2.0 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Piątkowski, poseł PO. Gościem audycji "Dwie strony" była także Monika Pawłowska, poseł PiS.
rozwiń zwiń