X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zamieszki w Kazachstanie. Prof. Grochmalski: to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 16:50
- Nie ulega wątpliwości, że dla Rosji ewentualna niestabilność Kazachstanu to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa całego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Wojska ODKB przybyły do Kazachstanu na prośbę prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa po tym, gdy w kraju wybuchły zamieszki.
Wojska ODKB przybyły do Kazachstanu na prośbę prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa po tym, gdy w kraju wybuchły zamieszki.Foto: PAP/EPA/STR

Część rosyjskich oddziałów opuściła Kazachstan - podała agencja Ria Novosti. Według lokalnych władz proces wyprowadzania sił stabilizacyjnych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) zajmie około 10 dni.

Ponad 2 tysiące żołnierzy z Rosji, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu ochraniało przez tydzień kazachstańskie obiekty rządowe i część zagranicznych misji dyplomatycznych. Wojska ODKB przybyły do Kazachstanu na prośbę prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa po tym, gdy w kraju wybuchły zamieszki.

Prof. Piotr Grochmalski komentował przebieg wydarzeń w Kazachstanie. Jak zaznaczył, na terenie Kazachstanu ścierają się wpływy Chin i Rosji. - Chińczycy bardzo intensywnie wyrażali swoje zadanie, że są w każdej formie gotowi pomóc prezydentowi Kazachstanu - przypominał i dodał, że choć Chiny zaczęły bardzo mocno rywalizować z Federacją Rosyjską, to użycie wojsk ODKB cieszy się ich poparciem, z powodu zainteresowania stabilnością w rejonie.

- Kazachstan stanowił bardzo ważny element strategii chińskiej w ramach współczesnego "jedwabnego szlaku". Pytanie na ile wydarzenia w Kazachstanie naruszają interesy Chin i wstrzymają tranzyt towarów - zauważył i zwracał uwagę, że dla Federacji Rosyjskiej Kazachstan to kluczowy obszar z punktu widzenia bezpieczeństwa.

W dalszej części rozmowy gość audycji przybliżył historię relacji Rosji i Kazachstanu oraz kształt kazachstańskiej sceny politycznej, gdzie od lat trwa rywalizacja między wpływowymi klanami.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2022_01_13-15-07-16.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji w Kazachstanie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Chiny poparły decyzję o wprowadzeniu do Kazachstanu kontyngentu wojsk pod egidą Rosji, a zamieszki w tym kraju uznają za akt terroryzmu. 

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi w rozmowie z Siergiejem Ławrowem miał podzielić pogląd prezydenta Kazachstanu, który zamieszki w tym kraju uznaje za inicjowane przez terrorystów. Wang dodał, że Chiny i Rosja powinny "sprzeciwić się zewnętrznym siłom", które wpływają na sytuację wewnętrzną w państwach Azji Środkowej. W szczególności Wang mówił o konieczności zapobieżenia "kolorowym rewolucjom" i przeciwdziałania terroryzmowi oraz separatyzmowi. Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się prezydent Chin Xi Jinping.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 15.07

PR24/ka

Czytaj także

Bogdan Rzońca: UE przemilczy lub pominie rosyjską interwencja w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 07:55
- Unia Europejska dała się uśpić Putinowi przez szereg ostatnich lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS komentując brak zdecydowanej reakcji unijnych instytucji na sytuację na Ukrainie czy obecność rosyjskich żołnierzy w Kazachstanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Polko: pod okupacją rosyjską Kazachstan będzie zmierzał w kierunku Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 14:38
- Wejście rosyjskich wojsk do Kazachstanu pokazuje szybkość działania, decyzyjność, mobilność sił i determinację - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca JW GROM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy Rosja-USA. Prof. Grochmalski: kluczem jest wiarygodność i potencjał militarny USA

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:55
- Widzimy, że następuje komasacja władzy Federacji Rosyjskiej wokół obozu putinowskiego. Rosja ewidentnie przygotowuje się do długotrwałego, wyczerpującego konfliktu z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
rozwiń zwiń