X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja rozmawia z USA. Prof. Żyro: strona atakująca jest o ruch do przodu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:55
- Nieprzypadkowo dyskusja na temat Ukrainy pojawia się w momencie, kiedy jest zima i energia jako forma nacisku jest wywołana w kontekście przyszłości tego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, politolog, amerykanista, wykładowca UW, autor książek o amerykańskiej polityce.
Zdaniem ekspertów seria zaplanowanych na najbliższe dni rozmów z Rosją - poniedziałkowego spotkania USA-Rosja w Genewie, środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja i czwartkowego spotkania Rady Stałej OBWE - nie przyniesie konkretnych rezultatów, a co najwyżej postanowienie o dalszym dialogu na każdym z tych forów.
Zdaniem ekspertów seria zaplanowanych na najbliższe dni rozmów z Rosją - poniedziałkowego spotkania USA-Rosja w Genewie, środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja i czwartkowego spotkania Rady Stałej OBWE - nie przyniesie konkretnych rezultatów, a co najwyżej postanowienie o dalszym dialogu na każdym z tych forów.Foto: EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY

Poniedziałkowe rozmowy w Genewie są pierwszymi z serii dyplomatycznych pertraktacji prowadzonych w obliczu wywołanego przez Rosję kryzysu.

Wśród rosyjskich postulatów jest prawnie wiążące wykluczenie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z państw NATO graniczących z Rosją. Przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu USA ogłosili, że przedmiotem rozmów w ramach dialogu o stabilności strategicznej (SSD) będzie jedynie wąski zestaw spraw dwustronnych, głównie kontroli zbrojeń.

Prof. Tomasz Żyro zwracał uwagę, że wiarygodność Stanów Zjednoczonych spadła po wycofaniu się wojsk tego kraju z Afganistanu. - W negocjacjach pozycję dominującą ma Putin, który naciskając, czeka na koncesje ze strony amerykańskiej. Sytuacja nie wygląda dobrze, strona atakująca jest tu o ruch do przodu - stwierdził.

Ekspert zwracał także uwagę na rolę, jaką w rozmowach z Rosją, w sytuacji scedowania spraw europejskich przez administrację Joe Bidena na Niemcy i Francję, odgrywa sprawa Nord Stream 2.

Gość audycji zaznaczył także, że choć USA są postrzegane jako obrońca wartości demokratycznych we współczesnym świecie, to można mówić o pewnym problemie samej demokracji amerykańskiej, która nabiera coraz więcej cech oligarchicznych.

- Polska jako sprzymierzeniec Stanów Zjednoczonych powinna się głęboko zastanowić, czy międzynarodowe umowy i traktaty wystarczają, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo - dodał i podkreślił potrzebę budowania własnych zdolności obronnych Polski.

Posłuchaj
24:10 PR24 2022_01_12-14-33-24.mp3 Prof. Tomasz Żyro o rozmowach Rosja-USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Rosja zgromadziła nad granicą z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. W grudniu Moskwa zażądała od NATO i USA "gwarancji bezpieczeństwa". Zachodni politycy wielokrotnie podkreślali, że nie zgodzą się na naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Biden zapowiedział, że reakcją na ewentualną ponowną inwazję Moskwy na Kijów będą sankcje o bezprecedensowej skali.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Prof. Tomasz Żyro

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Czytaj także

Rozmowy Rosja-USA. Prof. Grochmalski: kluczem jest wiarygodność i potencjał militarny USA

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:55
- Widzimy, że następuje komasacja władzy Federacji Rosyjskiej wokół obozu putinowskiego. Rosja ewidentnie przygotowuje się do długotrwałego, wyczerpującego konfliktu z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putinowi zależy na cofnięciu ekspansji NATO". Kuczyński o rozmowach na linii Moskwa-Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:15
- Sam fakt, że USA rozmawiają z Rosją na temat zaprzestania ekspansji NATO na Wschód, jest już dla Kremla dużym sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich, Warsaw Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin gra na resentymentach". Bilski o rozmowach USA-Rosja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:45
- Rosja jest pancernikiem kieszonkowym, mocarstwem bardziej regionalnym, gospodarczo w olbrzymiej stagnacji. Nie jest partnerem dla Zachodu czy USA - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bilski - komandor rezerwy, ekspert ds. bezpieczeństwa, szef think-tanku Nobilis Media.
rozwiń zwiń