X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marzec i kwiecień wyjątkowo ciepłe. Sprawdź eksperymentalna prognozę pogody IMGW

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:11
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki eksperymentalnej prognozy długoterminowej, z których wynika, że nadchodzące marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż dotychczas, z kolei luty i marzec nie powinny nas niczym zaskoczyć.
Według IMGW marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy
Według IMGW marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normyFoto: Shutterstock/lukaszimilena/IMGW-PIB

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazali, czym może nas zaskoczyć pogoda w najbliższym czasie. 

Prognoza długoterminowa: luty 2022

Średnie temperatury w lutym w Polsce nie będą znacząco odbiegać od normy z lat 1991- 2020, która wyniosła od -4,4-0,5 st. w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie.

Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze także nie powinna odbiegać od normy. Może być ich więcej jedynie na północnym wschodzie.


Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: marzec 2022

W marcu powinno być cieplej, niż zakładają to normy z lat 1991-2020. I tak w Opolu średnie temperatury dla tego miesiąca wyniosły od 3,9 do 5,3 stopnia, a dla Zakopanego od 0 do 1,7 stopnia.

Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Synoptycy przewidują, że miesięczna suma opadów na terenie całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: kwiecień 2022

Także w kwietniu średnie temperatury na terenie Polski mogą być wyższe od normy wieloletniej, która dla Zielonej Góry wynosiła od 8,7 do 10 stopni, a dla Zakopanego od 5,3 do 6,7 stopni.

Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny utrzymać się w normie. Z kolei na pozostałym obszarze będzie ich więcej.


Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa: maj 2022

W maju na obszarze całego kraju temperatura będzie w zakresie normy wieloletniej  z lat 1991-2020, która wynosiła dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 stopni, a dla Zakopanego do 10 do 11,1 stopni.

Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Jeśli chodzi o opady, to miesięczna suma w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Mogą być wyższe jedynie w centrum i na północnym zachodzie.


Źródło: IMGW-PIB Źródło: IMGW-PIB

Jak odczytywać prognozę pogody?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczyli, że należy pamiętać o tym, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca - notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. "Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - zaznaczają.

Czytaj także:

IMGW-PIB/tvp.info/es

Czytaj także

Pogoda: idą ostre mrozy. Możliwe nawet -20 stopni

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 04:43
Synoptycy ostrzegają przed szczytem zimy. W środę najniższa temperatura wyniesie -6 st. C, ale nadchodzą większe mrozy. Około 19 stycznia ma przyjść do Polski arktycznie powietrze, które spowoduje, że temperatury w nocy spadną do ponad -20 st. C.
rozwiń zwiń