X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kryzys migracyjny na granicy. Andrzej Rosiński: mamy pierwsze realne sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 16:46
- Sankcje w połączeniu z wystosowaną 18 listopada przez Polskę groźbą zamknięcia towarowych przejść granicznych z Białorusią (…) doprowadziły do sytuacji, w której odczuwamy deeskalację napięcia na granicy polsko-białoruskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rosiński, historyk i dyplomata.
Przejście na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy 03.12.2021.
Przejście na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy 03.12.2021. Foto: PAP/Artur Reszko

W związku z wywołanym przez władze Białorusi kryzysem migracyjnym Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów.

Sankcje Obejmują 17 urzędników i 11 firm, między innymi białoruskie linie lotnicze Belavia, biura turystyczne i hotele w Mińsku. Na liście sankcyjnej znalazły się też firmy finansujące reżim Łukaszenki: zakłady chemiczne Grodno Azot, czy firma petrochemiczna Biełarusnieft.

Białoruskie MSZ oświadczyło w czwartek, że w reakcji na uchwalone przez UE nowe sankcje wobec Białorusi, Mińsk odpowie działaniami „ostrymi, asymetrycznymi, lecz adekwatnymi”.

Andrzej Rosiński ocenił, że mamy do czynienia z pierwszymi realnymi sankcjami wobec Białorusi, w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. - Niewątpliwie istotne są sankcje nałożone na białoruskie linie lotnicze i firmy związane z Aleksandrem Łukaszenka - stwierdził i zaznaczył, że możemy już obserwować zmniejszenie się napięcia na granicy z Białorusią.

Jak dodał gość audycji, Białoruś sprowadzając migrantów, znalazła się obecnie w trudnej sytuacji. - Dla Łukaszenki sytuacja jest bez wyjścia. Ukraina zmobilizowała funkcjonariuszy na granicy białorusko-ukraińskiej. Ewentualna próba zorganizowania takiego kryzysu, jak na granicy z Polską, jest utrudniona - stwierdził.

W najbliższy wtorek dojdzie do wirtualnego szczytu prezydentów USA i Rosji rozmowa Joe Bidena i Władimira Putina ma dotyczyć kwestii globalnych oraz regionalnych, w tym sytuacji na Ukrainie.

- Już wcześniej Jens Stoltenberg oznajmił, że Rosja nie ma prawa weta w odniesieniu do aspiracji euroatlantyckich Ukrainy. Oczywiście, sytuacja wokół Ukrainy, koncentracja wojsk przy granicy, ma służyć wywarcie nacisku na ten kraj, co do porzucenia aspiracji euroatlantyckich. Przypomnijmy, że poprzedni szczyt Biden - Putin, który odbył się w Genewie, odbywał się również w cieniu koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Białorusią a jego konsekwencją było porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - komentował Andrzej Rosiński.

Posłuchaj
24:33 PR24_mp3 2021_12_05-15-33-39.mp3 Andrzej Rosiński o relacjach Rosja - USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Biały Dom potwierdził w sobotę oficjalnie, że we wtorek odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina za pośrednictwem łącza wideo.

Jaka napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, "Prezydent Biden wyrazi obawy USA, związane z rosyjską obecnością wojskową przy granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Andrzej Rosiński

Data emisji: 05.12.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Czytaj także

Sytuacja na granicy. Mariusz Kałużny: Polska sobie z tym kryzysem poradziła

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 12:34
- My pokazaliśmy swoimi działaniami, że nie pomagamy reżimowi Łukaszenki. Fakty są takie, że polskie państwo na teraz poradziło sobie z kryzysem na granicy z Białorusią - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Gośćmi audycji byli także Bartłomiej Wróblewski z PiS, Maciej Konieczny z Nowej Lewicy i Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosji chodzi o gwarancję nierozszerzania NATO". Jan Piekło o spotkaniu Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:11
- Zgodnie z oświadczeniami Kremla, który jest znacznie bardziej zainteresowany tym spotkaniem niż Biden, wiemy doskonale, że Rosji chodzi o gwarancję nierozszerzania NATO - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.
rozwiń zwiń