X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szwedzki dziennik odmówił publikacji stanowiska Glińskiego. Była to odpowiedź na szkalujący materiał

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:53
Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" odmówił polskim władzom publikacji polemiki do artykułu Jana Grabowskiego, w którym historyk oskarżył wicepremiera prof. Piotra Glińskiego o wypaczanie obrazu Holokaustu oraz wspieranie antysemityzmu. Ambasada RP w Sztokholmie w ubiegłym tygodniu uniemożliwienie publikacji w "Dagens Nyheter" stanowiska wicepremiera prof. Glińskiego zgłosiła do szwedzkiego Rzecznika ds. Mediów (MO).
W związku ze szkalującą publikacją interwencję podjęła ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, która towarzyszyła wicepremierowi prof. Glińskiemu podczas jego wizyty w Malmoe.
W związku ze szkalującą publikacją interwencję podjęła ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, która towarzyszyła wicepremierowi prof. Glińskiemu podczas jego wizyty w Malmoe.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W gazecie "Dagens Nyheter" w dziale debaty 14 października ukazał się artykuł Jana Grabowskiego oraz Katarzyny Markusz zatytułowany "Na forum w Malmoe nie ma miejsca dla polskiego ministra kultury", w którym autorzy odnieśli się do wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście. "To ironiczne i smutne, że przedstawiciel nacjonalistycznego i autorytarnego reżimu, który tak metodycznie poświęca się wypaczaniu obrazu Holokaustu, uczestniczy w konferencji poświęconej zwalczaniu antysemityzmu" - napisali Grabowski oraz Markusz.

Sprawa u Rzecznika ds. mediów

W związku z publikacją interwencję podjęła ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, która towarzyszyła wicepremierowi prof. Glińskiemu podczas jego wizyty w Malmoe. Wysłana 25 października do redaktora naczelnego "Dagens Nyheter" polemika rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo wielokrotnych próśb, nie została opublikowana. Ambasada 24 listopada otrzymała od redakcji odpowiedź odmowną. Sprawa trafiła do Rzecznika ds. mediów. O publikacji poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik "Do Rzeczy".

Jak przekazało biuro rzecznika MSZ, ambasador RP Joanna Hofman zwróciła uwagę, że "debata powinna w równym stopniu dać prawo zarówno autorowi szkalującego artykułu, jak i osobie atakowanej, do przedstawienia swojej wersji i stanowiska". "Takie wybiórcze traktowanie jest zaprzeczeniem demokratycznych standardów wolnych i niezależnych mediów, kiedy dopuszcza się do debaty publicznej tylko stronę atakującą" - podkreśliła.

W Szwecji Rzecznik ds. Mediów jest organem powołanym przez organizacje zrzeszające wydawców prasy oraz media elektroniczne, w tym publiczne oraz prywatne telewizje, a także stacje radiowe. Zadaniem rzecznika jest podejmowanie interwencji w przypadku złamania przez redakcje zasad dziennikarskich lub przekazanie sprawy do Rady Etycznej ds. Mediów (MEN). Od tego roku Rzecznikiem ds. mediów jest Caspar Opitz, były redaktor oraz korespondent "Dagens Nyheter".

Sprzeciw wobec antysemityzmu

Na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe 13 października wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że "Polska nieustannie przeciwstawia się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". "Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia" - zapewnił.

Jak mówił, "aby wesprzeć nasze wysiłki, opracowaliśmy krajowe strategie i plany, a także wprowadziliśmy międzynarodowe akty i rekomendacje". Gliński przypomniał, że w 2016 roku Polska, jako członek Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, uznała roboczą definicję antysemityzmu, a od 2009 r. polska Policja realizuje "Program zwalczania przestępstw z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego" (LEOP) oraz, konsekwentnie, "Trening przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ścigania" (TAHCLE).

Szkolenie całej kadry

"Oba programy koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim osobom, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw z nienawiści. Do 2019 r. szkolenia te ukończyło łącznie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, czyli praktycznie cała kadra" - podał minister kultury.

Wicepremier Gliński dodał, że polska Policja wdrożyła także plan przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom z nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub religijnych. "W efekcie od 2018 r. sukcesywnie zmniejsza się liczba przestępstw z nienawiści motywowanych antysemityzmem" - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

pg

Czytaj także

"Zapewniamy pełną wolność twórczą". Minister kultury odpowiada na zarzuty Brylskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:58
W rozmowie z portalem wPolityce.pl Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odniósł się do krytyki, jaką wobec niego wystosował reżyser filmu "Śmierć Zygielbojma" Ryszard Brylski. - Wydawało mi się, że reżyser jest świadomy mojej roli, jeżeli chodzi o powstawanie tego filmu, a ona była bardzo jasna; byłem pomysłodawcą tego projektu - wyjaśnił wicepremier.
rozwiń zwiń