X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Od tajnych służb do prezydentury. Dr Witold Rodkiewicz o kulisach dojścia do władzy Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 21:45
- W 1999 roku zarysowała się sytuacja, w której w Rosji ważyły się losy systemu, z jednej strony była wizja tego, co mamy dzisiaj, państwa rządzonego przez hierarchię władzy, z drugiej zaś systemu federalnego, państwa zdecentralizowanego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock

Władimir Putin w latach 1975-1990 był funkcjonariuszem KGB, następnie pracownikiem administracji Petersburga, a od 1996 r. urzędnikiem w gabinecie Borysa Jelcyna. Obowiązki prezydenta Rosji pełnił po raz pierwszy od 31 grudnia 1999 r. po rezygnacji Jelcyna. Dzięki zmianom w konstytucji może utrzymać władzę nawet po wygaśnięciu kadencji prezydenta w roku 2024.

Dr Witold Rodkiewicz przypominał o okolicznościach dojścia do władzy Władimira Putina. - Wiosną 1999 roku Rosja była w dosyć głębokim kryzysie wewnętrznym, także w wymiarze bardzo ostrej walki wewnątrz elit. Z jednej strony był Jelcyn i jego "dwór", a z drugiej "prowincjonalni baronowie" m.in. prezydenci autonomicznych republik i gubernatorzy bogatych obwodów. Mieli oni własne zaplecze polityczne, w tamtym momencie Rosja była rzeczywistą federacją. Byli wybierani w wyborach regionalnych, nie potrzebowali pomocy Kremla, byli od niego niezależni, choć w pewny sensie byli dłużnikami Jelcyna, który ten mechanizm wprowadził - powiedział ekspert.

- To było tło decyzji, którą podjęto w otoczeniu Jelcyna, szukając jego następcy w wyborach prezydenckich. Wszystko wskazywało na to, że opozycja będzie mogła te wybory wygrać i rozliczyć ówczesne władze nie tylko za sprawy korupcyjne, ale i polityczne (…) Powstała konieczność niedopuszczenia do władzy konkurencji. Na Kremlu wcześniej urządzono coś w rodzaju castingu, powierzając wcześniej stanowisko premiera relatywnie młodym politykom (…) Jednym z nich był Władimir Putin. Szukano człowieka, który będzie lojalny i sprawny - mówił ekspert.

Posłuchaj
25:47 PR24_mp3 2021_11_28-20-33-16.mp3 Dr Witold Rodkiewicz o kulisach dojścia do władzy Władimira Putina (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: dr Witold Rodkiewicz

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Czytaj także

Talaga: wydaje się, że celem jest Ukraina, nie Polska. Rosja nie jest gotowa na konflikt z NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:38
- Fakty są takie, że mamy do czynienia z dwojakim kryzysem. Po pierwsze z tym, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, a po drugie z koncentrowaniem się wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Oba te kryzysy powiązane są ze sobą, o czym otwarcie mówi prezydent Rosji - Władimir Putin - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atak hybrydowy na Polskę miał odwrócić uwagę". Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 13:56
- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do czego dąży Rosja? Kik: może chodzić o zmianę usytuowania Białorusi i Ukrainy, niekoniecznie o aneksję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 19:25
- Rosji nie opłaca się dziś anektowanie, a więc utrzymywanie ani Białorusi ani Ukrainy. Chodzi raczej o pewną zmianę na tym odcinku działań - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń