X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Święto Dziękczynienia w USA. Większość Amerykanów planuje obchody takie jak przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:17
Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Nawiązuje ono do przybycia na kontynent amerykański pierwszych europejskich osadników. Większość mieszkańców USA zasiądzie dziś przy rodzinnym stole, by zjeść tradycyjnego indyka.
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych świąt w USA
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych świąt w USAFoto: LightField Studios/shutterstock

Z powodu COVID-19 ubiegłoroczne Święto Dziękczynienia wielu Amerykanów spędziło samotnie albo w bardzo wąskim gronie. W tym roku, dzięki szczepieniom i powszechności testów, ponad dwie trzecie mieszkańców USA planuje obchody takie jak przed pandemią. 

Amerykanie ruszyli także w świąteczne podróże. Na drogach znów powstały korki, a na lotniskach zapełniły się samoloty. Wbrew obawom o zakłócenia w łańcuchu dostaw w sklepach nie zabrakło ani indyków, ani innych produktów. W związku z wysoką inflacją koszt świątecznego obiadu był jednak wyraźnie wyższy niż przed rokiem.

Jedno z najważniejszych świąt w USA

Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving to jedno z najważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. Ma ono charakter rodzinny, jego nieodłącznym elementem jest pieczony indyk. Na stołach pojawiają się także: szynka, słodkie ziemniaki, fasolka i żurawina.

Po kolacji część Amerykanów zasiądzie przed telewizorami, by oglądać mecze futbolu. Inni udadzą się na zakupy, ponieważ wiele sieci handlowych już dziś wieczorem rozpocznie wyprzedaże z okazji przypadającego jutro czarnego piątku.

Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów europejskich osadników, którzy przybyli do Ameryki w XVII wieku.

Posłuchaj
00:57 11418502_1.mp3 Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

koz