X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co zrobi Senat ws. zapory na granicy? "Chcielibyśmy, żeby ustawa wyszła jak najszybciej"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:11
Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Senat rozpatrzy specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. W jakim kształcie opuści ona izbę? - Zobaczymy, czy opozycja, która ma większość zaproponuje poprawki, czy złoży wniosek o wyrzucenie jej w kosmos - mówi portalowi PolskieRadio24.pl szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski. Co na to senatorowie innych klubów i kół?
Polski żołnierz na straży granicy z Białorusią
Polski żołnierz na straży granicy z BiałorusiąFoto: Twitter/MON

Specustawa w sprawie budowy solidnej zapory na granicy z Białorusią została uchwalona przez Sejm dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji, Kukiz'15 i Porozumienia. Przeciw głosowały kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz koła Polska 2050.

Analizując arytmetykę senacką można wywnioskować, że o tym, w jakim kształcie specustawa wyjdzie z izby, gdzie większość ma opozycja, zdecydują pojedyncze głosy i każdy scenariusz jest możliwy. 

ZOBACZ TAKŻE
granica białoruś żołnierz 1200.jpg
Próba destabilizacji Polski ze Wschodu. Rzecznik rządu: dziwię się opozycji, że bierze udział w tym teatrze

Marek Martynowski: opozycja nie wyszła z roli "totalnej"

Prawo i Sprawiedliwość, które posiada w izbie 47 "szabel" jest już pogodzone z tym, że ustawa będzie procedowana w ostatnim, możliwym terminie.

- Apelowanie do pana marszałka nic nie daje. W przeszłości robiliśmy to wielokrotnie przy okazji innych ustaw czy w sprawie rozpatrzenia wniosku prokuratury dotyczącego uchylenia mu immunitetu. Za każdym razem niczego to zmieniło, dlatego nie ma sensu robić tego ponownie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski. 

Dziennikarze pytali w piątek marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, kiedy Senat zajmie się tą ustawą i czy stanie się to "bez zbędnej zwłoki". Jego odpowiedź wywołała kontrowersje. - Słowo bez zbędnej zwłoki jest popularne w prosektorium, natomiast jeśli chodzi o mur, ciśnie mi się na myśl słynna piosenka: "A mury runą" - odparł marszałek Senatu. Jednocześnie dał do zrozumienia, że ustawa będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu, czyli właśnie 27-29 października. 

- Musimy się przyzwyczaić, że opozycja nie wyszła z roli "opozycyjności totalnej". Szkoda tylko, że ta ustawa, która jest bardzo ważna musi jeszcze parę dni poczekać, bo moglibyśmy przyjechać na pół dnia, "zrobić" tę ustawę i przesłać ją do Sejmu, jeśli będą poprawki - ocenia Marek Martynowsk. Czy będą zmiany w ustawie?

KO podzielone ws. specustawy

Ze strony Prawa i Sprawiedliwości na razie nie ma przesłanek do wprowadzania zmian w ustawie. - Jako PiS chcielibyśmy, żeby ta ustawa wyszła z Senatu jak najszybciej, ale z czasami z Sejmu otrzymujemy projekt z jakimś błędem. W takiej sytuacji lepiej poprawić go na etapie prac legislacyjnych w Senacie niż potem nowelizować całą ustawę. Szczegóły odnośnie ewentualnych poprawek poznamy na komisji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Martynowski.

Senator Prawa i Sprawiedliwości nie spodziewa się jednak, aby jego klub zgłosił wnioski o charakterze merytorycznym. - Jeśli będą poprawki to raczej legislacyjne - stwierdza. Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl podejrzewa, że zmian w ustawie będzie chciała dokonać opozycja. - Zobaczymy, czy opozycja, która ma większość zaproponuje poprawki, czy złoży wniosek o wyrzucenie jej w kosmos. Obserwując jej postawę wcale nie zdziwiłbym się, gdyby zdecydowała się na te drugie rozwiązanie - ocenia Martynowski. 

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl nie chcieli rozmawiać o ustawie pod nazwiskiem. - Jeszcze nie ma decyzji, więc nie chciałbym wypowiadać się w imieniu kolegów. Na pewno nie poprzemy ustawy w kształcie, który wyszedł z Sejmu. Możliwe są dwa rozwiązania odrzucenie w całości lub poprawki. Jeśli chodzi o mnie to bliżej mi do drugiego rozwiązania, ale wiem, że są w klubie koledzy, którzy mają inne zdanie, więc czeka nas dyskusja i wysłuchanie argumentów "za" i "przeciw" - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z senatorów KO.

ZOBACZ TAKŻE
Płot granica free tt-663.jpg
Dr Bryc: jeśli granica będzie szczelna, to Białoruś czeka kryzys humanitarny

Senator PSL: wysłuchamy argumentów i wtedy zdecydujemy 

Kluczowa dla wyniku głosowania w Senacie będzie postawa senatorów PSL. W Sejmie ludowcy głosowali razem z PiS. W Senacie razem z KO, Polską 2050, Lewicą i Kołem Senatorów Niezależnych tworzą senacką opozycyjną większość. Czy tym razem zagłosują inaczej niż koalicjanci?

Ze strony posłów PSL, którzy poparli ustawę w Sejmie słuchać było głosy, że wymaga ona pewnych poprawek. Czy ludowcy złożą je w Senacie? - Sami nie mamy siły sprawczej, żeby cokolwiek poprawić, dlatego jak zawsze przed każdym posiedzeniem będą poczynione pewne uzgodnienia w ramach senackiej większości. Tak będzie też w tym przypadku, nawet jeśli potem będziemy głosować inaczej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PSL Ryszard Bober. Polityk ludowców dodaje, że na dziś żaden scenariusz, w tym odrzucenie ustawy w całości nie jest wykluczony. 

- Nie mogę jednoznacznie powiedzieć jak zagłosujemy. Przed nami spotkanie w ramach koła, a także w ramach koalicji senackiej. Wysłuchamy argumentów i wtedy zdecydujemy - tłumaczy senator PSL Ryszard Bober. - Ustawa na pewno budzi kontrowersje. Trzeba się zastanowić nad szczegółami. Ten mur nie może być jak ze średniowiecza. To musi być nowoczesna konstrukcja z urządzeniami telemetrycznymi, która będzie w sposób zdecydowany ochraniała przejście graniczne, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak obecnie, gdy uchodźcy są przepychani z jednej strony na drugą - dodaje. 

Specustawa zakłada, że na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 mld 615 mln złotych. 

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Rzońca o dofinansowaniu systemu ochrony granicy z Białorusią: Unia nie będzie szczędziła środków

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:21
- Szanse są i Unia Europejska nie będzie szczędzić środków. Tym bardziej, że jak słyszymy w Brukseli - postawa polskiego rządu jest dobrze widziana w tym aspekcie - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: są dwa fronty wojny hybrydowej, na granicy i w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 17:55
- Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie; gdyby działania opozycji były inne, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg, uformowanie się dwóch frontów zachęciło Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku – powiedział Jarosław Kaczyński "Gazecie Polskiej". Podkreślił, że mamy do czynienia "z wieloetapową akcją rosyjską wymierzoną w Rzeczpospolitą i w nasz region".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzecz zasadna ze względu na niezmienne cele Łukaszenki". Prof. Kik o uszczelnieniu granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 19:00
- Niezależnie od tego, że jestem głęboko wstrząśnięty tym, co dzieje się na granicy i nie zgadzam się z takim postępowaniem, to racjonalnie rzecz ujmując, widzę potrzebę stworzenia czegoś, co być może doprowadzi z czasem do zniechęcenia tego potoku migrantów kierowanych przez służby Łukaszenki na polską granicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.        
rozwiń zwiń