X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: przez lata banalizowano nauczanie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 17:05
- Wciąż nie możemy wyjść z tego co stało się po pierwszej po odzyskaniu niepodległości pielgrzymce Jana Pawła II w 1991 r. Okazało się raptem, że to, co mówi papież, nie podoba się wielu środowiskom. Pojawiły się głosy, ze papież nie rozumie demokracji, że oto kościół pod przewodnictwem papieża chciałby tu ustanowić jakieś państwo wyznaniowe - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk (Uniwersytet Gregoriański w Rzymie).
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacji
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacjiFoto: Przemysław Goławski

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem po południu 16 października 1978 roku w ósmym głosowaniu, w trzecim dniu konklawe.

Jan Paweł II 1200.jpg
"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk odniósł się do postrzegania postaci Jana Pawła II w 43 lata po wyborze na papieża i 15 po śmierci. - Wielu Polaków wciąż pamięta emocje, jakie towarzyszyły wyborowi Karola Wojtyły na papieża, a potem wizytom Ojca Świętego w Polsce. Nie brakuje też takich, którzy wspominają osobiste spotkania z papieżem. Jednocześnie te 43 czy 15 lat to też dużo, wystarcza, by dla dzieci i młodzieży Karol Wojtyła stał się postacią jedynie historyczną, często praktycznie nieznaną. Ponadto tempo życia i pogoń za coraz to nowymi modami, sprawia, że w przypadku wielu, także starszych Polaków, to wystraczający okres, by zapomnieć to, co było kiedyś ważne. Tym bardziej warto przy takich okazjach jak 16 października przypominać Jana Pawła II - zaznaczył.

Gość audycji przypominał o percepcji nauczania Jana Pawła II po 1991 r. - Środowiska, które nie słuchały z zadowoleniem Jana Pawła II, a były takie również w Kościele Katolickim, próbowały wejść na poziom odbioru zbanalizowanego postaci papieża, to się udało. Kolejne pielgrzymki wniosły wiele treści ważnych dla życia społeczno-politycznego i duchowego, ale to wszystko było banalizowane, pokazywano papieża jako starszego człowieka, autorytet, ale nie słuchanego - mówił ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

Posłuchaj

21:47 PR24_mp3 2021_10_17-15-05-59.mp3 Ks prof. Dariusz Kowalczyk, o percepcji nauczania Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Słowianin był 264. papieżem w historii Kościoła, a pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. W chwili wyboru liczył 58 lat. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat. 

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Ks. prof. Dariusz Kowalczyk

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 15.05

PR24/ka

Czytaj także

"Przełamywał bariery, był głosem ludzi najbiedniejszych". Dmitrowicz o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 17:47
- Nigdy w historii nie było człowieka, który był widziany na żywo przez tyle milionów ludzi - podkreślił podsumowując 104 pielgrzymki Jana Pawła II w audycji Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 08:11
- Jan Paweł II dokonał pewnego rodzaju przewrotu kopernikańskiego w myśleniu. Mówił w swojej programowej encyklice, że to w człowieku należy widzieć drogę, którą Kościół powinien podążać. Dał on tej antropologii katolickiej nowy wyraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kret w Watykanie", czyli prowokacje bezpieki wobec Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 08:57
- Tomasz Turowski przedstawiał się jako człowiek, który chciał zadbać o ochronę papieża Jana Pawła II. Nie jest to jednak prawdą. Raczej wskazywał na luki w systemie ochrony Watykanu, a dane przesyłał do warszawskiej centrali - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta Rafał Dudkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 12:00
- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
rozwiń zwiń