X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rekordowy poziom prześladowań ze strony państwa. Nowy raport o sytuacji wierzących

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:30
W 91 proc. krajów, rządy ograniczały osoby wierzące - wynika z raportu "Globalne ograniczenia religijne" opublikowanego przez Pew Research Center.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: jennifer1051/Pixabay
indonezja kościół pap 1200.jpg
Nigeria, Mozambik, Indonezja... Na świecie nie ustają prześladowania chrześcijan

W raporcie "Globalne ograniczenia religijne" badacze przeanalizowali 198 państw i terytoriów i odnieśli się do danych z 2019 r. - rezultatów analiz sprzed pandemii COVID-19.

Spadek ilości ataków terrorystycznych

W tegorocznym badaniu przygotowano rejestr prawnych ograniczeń i społecznych aktów wrogości oraz oceniono je, by uzyskać informacje porównawcze. Rezultaty podzielono na prześladowania społeczne i państwowe.

Jak ukazano w raporcie, zmalała liczba aktów terroru, zabójstw na tle religijnym oraz przemocy ze strony grup, wymierzonych w osoby wierzące. Spadłą liczba krajów w których dochodziło do wysokiej wrogości społecznej wobec religii. 

Najwyższy poziom wrogości społecznej wobec religii odnotowano w Indiach, Nigerii, Iraku, Pakistanie, Sri Lance, Libii i Syrii. W zestawieniu państw o wysokiej wrogości pojawiły się Niemcy - wskaźnik wzrósł niemal trzykrotnie od 2007 r.

Czytaj także:

Druga część raportu była poświęcona państwowym ograniczeniom praktyk religijnych. Te w przeciwieństwie do wrogości społecznej, wzrosły do rekordowego poziomu - ograniczenia dotknęły wierzących w 91 proc. wszystkich przeanalizowanych krajów.

kościół podpalenie Chile pap 1200.jpg
Ks. Waldemar Cisło: w miejsce religii wchodzi wojujący ateizm

Tak, jak w poprzednich latach najczęściej prześladowaną grupę wierzących stanowili chrześcijanie, dalsze miejsce zajęli muzułmanie. Członkowie tych największych i najbardziej rozproszonych na świecie grup religijnych doświadczyli w 2019 r. nękania w większej liczbie krajów niż inne grupy religijne. Chrześcijanie byli prześladowani odpowiednio w 153 krajach, muzułmanie w 147 krajach, Żydzi w 89 krajach.

Różne formy prześladowań

Wrogość społeczna obejmowała wiele różnych działań, od nękania ze względu na tożsamość religijną danej osoby, po przemoc zbiorową i grupową związaną z religią, konflikty na tle religijnym oraz terroryzm. Ograniczenia rządowe objęły przepisy, normy i oficjalne działania, które naruszają wierzenia i praktyki religijne grup lub osób w danym kraju.

Niektóre z incydentów odnotowanych w badaniu Pew Research Center są powiązane z trwającymi działaniami wojennymi, takimi jak zatrzymania muzułmanów ujgurskich w Chinach, wysiedlenie muzułmanów z grup Rohindża z Mjanmaru oraz ataki na chcrześcijan ze strony islamskich grup jak ISIS i jego filie w regionach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i innych częściach świata.

Przemysław Goławski, Pew Research Center

Czytaj także

Ekspert o krajach Bliskiego Wschodu: religia jest ich podstawowym elementem wspólnototwórczym

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 22:00
- Taka wspólnota jest definiowana nie przez język, wspólnych przodków, system prawny, ale przez religię. Religia jest wpisywana w dowód tożsamości w wielu z tych krajów. W tym sensie, wolność religijna oznaczałaby burzenie więzów społecznych - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Przemysław Szewczyk, specjalista od chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek ostrzega: zamykanie się może prowadzić do przemocy i dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 15:59
Ojciec Święty przestrzegł przed pokusą zamykania się w małych grupach. Mówił, że taka postawa może prowadzić do przemocy i dyktatury.
rozwiń zwiń