X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Mieczysław Ryba: politycy PO stali się zakładnikami własnego stylu uprawiania propagandy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:00
- Politycy opozycji nie cierpią konkurencji politycznej PiS o wiele bardziej niż najbardziej dyktatorskich rządów na Wschodzie. Na szali tej gierki międzypartyjnej są kładzione interesy międzynarodowe Rzeczpospolitej - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba (KUL), komentując stanowisko opozycji ws. kryzysu migracyjnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Straż Graniczna

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
Więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej? Wiceszef MON: jesteśmy przygotowani na podwojenie ich liczby

Prof. Mieczysław Ryba komentował stanowisko opozycji ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach graniczących z Białorusią. - Od momentu, kiedy Putin doszedł do władzy, a już szczególnie od 2008 r., Rosja wykorzystuje wojnę hybrydową do tego, by zjednoczyć ziemie, które straciła w chwili rozpadu Związku Radzieckiego. Te metody należy obnażać i skutecznie się im przeciwstawiać. Tu absolutnie nie może być prymatu gry partyjnej nad polskim interesem - stwierdził.

- Politycy, co widać teraz po Donaldzie Tusku, są zakładnikami tego mechanizmu propagandowo-medialnego, który prowokuje ich do bardzo ostrych wystąpień, bo tak jest utrzymywany tamtejszy elektorat. Kiedy spojrzymy na ostatnią demonstrację czy wcześniejsze Strajku Kobiet, widzimy, do jakiego stopnia ten wulgarny język pokazuje skalę niechęci czy nienawiści. To wszystko jest pochodną takiej, a nie innej polityki propagandowej - podkreślał.

Historyk odniósł się do sytuacji międzynarodowej w Europie. - Ma miejsce porozumienie niemiecko-rosyjskie, dochodzi do dekompozycji starego układu, kiedy Stany Zjednoczone i NATO zapewniały bezpieczeństwo w Europie. Jest to wyzwanie, na szczęście coraz częściej podejmowane przez ośrodki analityczne. (...) Mamy do czynienia z atakiem z dwóch kierunków, którego celem jest osłabienie Polski - ocenił.

Posłuchaj
19:14 PR24_mp3 2021_10_13-09-40-37.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Straż Graniczna poinformowała, że od początku października było 6700 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, od początku roku - ponad 18 tysięcy. Większość z nich zanotowano w ostatnich czterech miesiącach. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku.

Więcej w zapisie audycji.  

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Michał Rachoń

  Gość: prof. Mieczysław Ryba

  Data emisji: 13.10.2021

  Godzina emisji: 9.40

  PR24/ka

  Czytaj także

  Kuczyński o kryzysie na granicy z Białorusią: sytuacja w jakimś stopniu jest pod naszą kontrolą

  Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 21:04
  - Jeśli jest tak, jak słyszeliśmy kilkanaście dni temu, że przez granicę przedziera się co najwyżej 5 proc. nielegalnych imigrantów - w tym sensie, że przechodzą przez granicę, nie są zatrzymywani w pobliżu i uda im się przedostać dalej do Niemiec to nie jest to najgorszy rezultat - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (dziennikarz specjalizujący się w tematyce wschodniej). 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Niemieckie śledztwo przeciwko Łukaszence. Prof. Boćkowski: powinniśmy się w nie włączyć

  Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 16:21
  - To, że władze niemieckie podjęły takie śledztwo, jest jak najbardziej słuszne. Moim zdaniem powinniśmy się włączyć w nie aktywnie, jeśli Niemcy będą tym zainteresowani, dostarczając wszelkich możliwych informacji i pomocy, po to, by nacisk ze strony Niemiec, które widzą działania Rosji i Białorusi, był jak największy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku).
  rozwiń zwiń