X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jest wzorem lidera i wzorem chrześcijanina". Carl Anderson o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:30
- Miał wielki szacunek dla godności każdego człowieka. Nawet tego, który się z nim nie zgadzał – mówi o Janie Pawle II Carl Anderson, wieloletni przewodniczący Rycerzy Kolumba, jednej z największych organizacji charytatywnych na świecie. Amerykanin został wyróżniony specjalną nagrodą Totus Tuus 2021.
Carl Anderson
Carl AndersonFoto: Przemysław Goławski

totus tuss pap arch 1200 .jpg
Wyróżnienia dla realizujących przesłanie Jana Pawła II. Gala Totus Tuus 2021

- To wielki zaszczyt i oczywiście wspaniała okazja powrotu do Polski, kraju, który bardzo kocham – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Carl Anderson. Wieloletni przewodniczący Rycerzy Kolumba został uhonorowany przez kapitułę nagrody "za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości".

- Po raz pierwszy spotkałem św. Jana Pawła II w 1981 roku, gdy miałem 29 lat. Od tego czasu jest dla mnie inspiracją, jako wzór chrześcijanina, a także jako wzór do naśladowania jako lider – mówi Anderson.

Dodaje, że Jan Paweł II pokazywał "jak być kreatywnym, jak szanować ludzi i jak nieść pomoc bliźnim".

Rola świeckich

- Jan Paweł II bardzo podkreślał rolę świeckich w społeczeństwie, w gospodarce i w ich rodzinach, podobnie jak Rycerze Kolumba. Dostrzegliśmy wiele zachęcających znaków i wielu polskich mężczyzn, którzy chcieli być częścią naszego dzieła – mówi o początku Rycerzy Kolumba w Polsce. Zaznacza również, że organizacji bliskie były ideały polskiej "Solidarności".

Jan Pawel II JP2 artysci Eternal pap 1200.jpg
Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

Najwyższy Rycerz Zakonu wyjaśnia, że męska organizacja, którą kierował przez 21 lat skupiona jest na zasadach miłosierdzia i jedności. - Wypełniamy dzieła miłosierdzia i wyrażamy jedność, którą chrześcijanie powinni wyrażać w Kościele, w rodzinie i w społeczeństwie. Jest to czas, kiedy, jak sądzę, wszyscy w Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce, zdajemy sobie sprawę z potrzeby większej jedności i z roli miłosierdzia jako formy wyrażania tej jedności w społeczeństwie i w rodzinie - mówi.

7 tysięcy Polaków

Carl Anderson pełnił funkcję Najwyższego Rycerza w Zakonie Rycerzy Kolumba od 2000 do 2021 roku. Zainicjował wiele nowych obszarów działalności charytatywnej i wsparcia lokalnych społeczności oraz Kościoła. Pod przewodnictwem Andersona liczba członków Zakonu osiągnęła niemal 2 miliony Rycerzy. Obecnie wśród ponad 2 mln członków ponad 7 tys. stanowią Polacy. Organizacja Rycerzy Kolumba została powołana do życia 29 marca 1882 r.

Czytaj także:

Przed przyjęciem funkcji przewodzenia Rycerzom Kolumba Carl Anderson prowadził karierę jako urzędnik państwowy, wykładowca i wychowawca. Przez wiele lat pracował na różnych stanowiskach państwowych, m.in. w gabinecie Prezydenta Stanów Zjednoczonych jako Dyrektor Białego Domu ds. Komunikacji Społecznej. Był także członkiem Amerykańskiej Komisji ds. Praw Obywatelskich. Wykładał prawo rodzinne w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był również jednym z założycieli, zastępcą przewodniczącego i pierwszym dziekanem Wyższej Szkoły Teologicznej w Waszyngtonie, będącej dziś jednym z wydziałów Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Grzegorz Polak o atakach na Jana Pawła II: jesteśmy mistrzami świata w rzucie oszczerstwem i niszczeniu autorytetów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:07
- Jan Paweł II może być jednym z ostatnich wielkich autorytetów - mówi wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl odniósł się do dyskusji o zasługach i domniemanych winach papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 06:58
- Dziękujemy Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia papieża Polaka i w konsekwencji jego długi pontyfikat – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji przypadającej w czwartek 40. rocznicy zamachu na życie papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń