X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wojciech Skurkiewicz o wtargnięciu na teren Sejmu: zdarzenia wpisujące się w działania hybrydowe na granicy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 11:55
- Wtargniecie Obywateli RP na teren Sejmu to celowe prowokacyjne działanie środowisk, które bardzo często są finansowane przez organizacje nie zawsze pochodzące z kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. W audycji udział wzięli również PiS; Krzysztof Bosak (Konfederacja), Władysław T. Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska), Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W piątek po południu doszło do nieuprawnionego wtargnięcia na teren Sejmu. Grupa kilkunastu osób oblała wjazd na teren parlamentu czerwoną farbą.

śniadanie 1200 .jpg
"Nie można tolerować takich zachowań". Rzepecki o wtargnięciu na teren Sejmu

Wojciech Skurkiewicz ocenił, że są zdarzenia wpisujące się w działania hybrydowe na granicy dążące do destabilizacji państwa polskiego.

- Bez wątpienia sytuacja jest bardzo trudna, napór migrantów jest bardzo duży, to celowe działanie, ci ludzie przebywają na terenie Białoruś legalnie, w oparciu o wizę turystyczną (…) Sytuacji prowokacyjnych, które pojawiają się na granicy, jest bardzo dużo. To m.in. kierowanie broni, oddawanie strzałów ze ślepej amunicji w stronę polskiej granicy - przypominał.

Władysław Teofil Bartoszewski stwierdził, że rząd się spóźnił z obroną granicy. - To jest jego podstawowym obowiązkiem. Wiedząc od miesięcy, co się dzieje na granicy litewsko-białoruskiej, rząd nie zaczął przygotowywać budowy szczelnej zapory, która jest jedynym skutecznym środkiem powstrzymującym przenikanie migrantów przez granicę. Zrobili to bardzo szybki Litwini przy pomocy środków unijnych, zrobili to Węgrzy - zauważył.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby uszczelnić polską granicę, ale to leży w rękach rządu, a nie opozycji. Wstrzymaliśmy się w głosowaniu w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego, ponieważ uważaliśmy, że są inne możliwości przewidziane prawem, by rząd mógł działać w tej sprawie - mówił poseł.

Straż graniczna free tt-1200.jpg
Polska poinformowała Komisję Europejską i Radę Europejską o strzałach do polskich żołnierzy

Krzysztof Bosak komentował sytuację na granicy z Białorusią. - Mamy do czynienia z aktem zemsty za próbę obalenia reżimu Łukaszenki przez lata sponsorowane przez Polskę i Litwę, działania niestety całkowicie nieskuteczne, które naraziły na represje Polaków tam mieszkających, działania które w mojej ocenie były błędem. Jeżeli walczy się z dyktaturą, trzeba mieć odpowiednią siłę nacisku i instrumenty (...) Działania Polski okazały się nieskuteczne, Polacy mieszkający na Białorusi, także przy granicy, ale i podatnicy poniosą ogromne koszty tych działań - podkreślał.

- Inne państwa zachowywały się bardziej powściągliwie i przez lata robiły dobry biznes z Białorusią i robią go do dziś. Sankcje unijne nałożone na Białoruś są iluzoryczne, jakiekolwiek ostrzejsze są zablokowane, a to z tego powodu, że nasi partnerzy z UE cały czas robią dobry biznes z Białorusią, nie chcą psuć swoich relacji biznesowych z ta dyktaturą - mówił przedstawiciel Konfederacji.

Norbert Kaczmarczyk apelował o wspólne stanowisko wszystkich środowisk politycznych w tej sprawie. - Nie powinno budować  się polityki na krzywdzie państwa polskiego. Wszystkie ugrupowania powinny stanąć na wysokości zadania. Oczywiście można wskazywać pewne błędy, ale w sytuacji głosowań nad przedłużeniem stanu wyjątkowego odpowiedzialna opozycji głosuje za nim, najważniejszy jest interes państwa, a nie interes polityczny - zaznaczył.

- Zastanawiam się, dlaczego w sprawie obrony granicy Polski i UE posłowie opozycji zachowują się nieodpowiedzialnie. Mam nadzieję, że to się zmieni - dodał poseł Solidarnej Polski.

Posłuchaj
50:06 PR24_mp3 2021_10_09-10-09-26.mp3 Politycy o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Więcej w zapisie audycji.  

  * * *

  Audycja: Sztuka słuchania

  Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

  Goście: prof. Włodzimierz Bernacki, dr Marcin Romanowski, prof. Paweł Kowal, dr Marek Sawicki

  Data emisji: 18.09.2021

  Godzina emisji: 10.06

  PR24/ka

  Czytaj także

  Kryzys migracyjny. Jarosław Wojtas: Aleksander Łukaszenka oczekuje haraczu

  Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:30
  - Aleksander Łukaszenka jest odpowiedzialny za bardzo groźny, ale i skrajnie niemoralny proceder. Zdecydował się na taką formę ataku na Polskę, bo ta wspierała demokratyczną opozycję i jej prozachodni kurs - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Kpt. Badowski o sytuacji na granicy z Białorusią: pewne komendy przychodzą z Kremla

  Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 20:15
  - Mamy do czynienia z elementami wojny hybrydowej, jakimi są nieregularne działania mające miejsce na granicy Polski z Białorusią - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, były żołnierz polskiego kontyngentu w Iraku i Afganistanie.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Postępuje dynamicznie". Prof. Artur Roland Kozłowski o sytuacji na granicy

  Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 20:41
  - Teraz słyszymy o strzale ale kto wie czy w najbliższych dniach nie dojdzie do celowej prowokacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
  rozwiń zwiń