Urszula Nowogórska o orzeczeniu TK: konstytucja jest prawem najwyższym i nadrzędnym

2021-10-07, 18:55

Urszula Nowogórska o orzeczeniu TK: konstytucja jest prawem najwyższym i nadrzędnym
Urszula Nowogórska. Foto: Piotr Guzik/FORUM

- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej stanowi polskie prawo i zgodnie z nią powinny być ratyfikowane i podejmowane umowy międzynarodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe).

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Powiązany Artykuł

piotr muller free 663.jpg
Rzecznik rządu o wyroku TK: nie wpływa na żadne obszary, w których UE ma traktatowe kompetencje

Urszula Nowogórska skomentowała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - Moje ugrupowanie wielokrotnie mówiło o tym, że jest rzeczą zrozumiałą, że polska konstytucja jest prawem nadrzędnym RP, ale nie stoi to w sprzeczności z realizowaniem umów międzynarodowych, które były ratyfikowane, np. Traktat Lizboński z 2009 r. - przypomniała.

- Rozsądek musi brać górę, gdy trzeba pogodzić konstytucję z prawem unijnym. Wiele traktatów było przyjmowanych i realizowanych zgodnie z zapisami polskiej konstytucji. Nie można tego używać jako instrumentu politycznego - dodała poseł. - Rzeczą oczywistą dla mnie i mojego ugrupowania jest to, że konstytucja jest prawem najwyższym i nadrzędnym, do którego musimy się stosować - mówiła gość audycji.

Posłuchaj

Urszula Nowogórska o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 7:57
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z orzeczeniem TK, niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca, odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Rozmowa PR 24

    Prowadzący: Adrian Klarenbach

    Gość: Urszula Nowogórska

    Data emisji: 7.10.2021

    Godzina emisji: 17.51

    PR24/ka

    Polecane

    Wróć do strony głównej