X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: wdrażanie innowacji w Polsce wymaga wytrwałości i zmiany mentalności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:40
Niezadowalający poziom innowacji w Polsce to kwestia naszego bagażu historycznego. Potrzebna jest zmiana mentalności u nas wszystkich i zbudowanie większego zaufania do jakości polskich innowacji - mówił Michał Janasik, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tegorocznym rankingu innowacyjności 27 państw UE Polska znajduje się 24 miejscu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ART STOCK CREATIVE

Wiceprezes Michał Janasik uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym finansowaniu innowacji. Według niego, wśród wielu Polaków nadal pokutuje przekonanie zakorzenione jeszcze w latach 90-tych, że rodzime produkty odbiegają jakością od tych pochodzących np. z Europy Zachodniej.

komuter internet ekran cyfryzacja 1200x660.jpg
Ruszyły konkursy w programie Horyzont Europa. Do podziału jest 14,7 mld euro m.in na transformację cyfrową i ekologię

To również przenosi się na przedsiębiorców w Polsce i stanowi przyczynę trudności we wdrażaniu innowacyjnych pomysłów polskich naukowców. To obawa przed ryzykiem, że produkt ten nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.

Realne wsparcie dla gospodarki i przedsiębiorców

W opinii Michała Janasika wciąż pokutuje przekonanie, że bezpieczniej jest kupić rozwiązanie "z zachodu", które ma już referencyjne wdrożenia oraz gwarancję, a więc nie jest związane to z niemal żadnym ryzykiem.

- To się już jednak zmienia. Ale to długotrwały, mogący potrwać jeszcze i dekadę proces. Polskie społeczeństwo jest wysoce adaptywne, świadczy o tym choćby poziom absorbcji oferowanych nam pieniędzy unijnych. Na początku mieliśmy z tym duże problemy, lecz obecnie mamy najwyższy w Unii poziom tego wskaźnika. Skupmy się więc na tych (niestety nadal) pierwszych krokach, zamiast tylko wyglądać tych wspaniałych ostatnich. Najważniejsze jest pracowanie nad umiejętnościami miękkimi naszych przedsiębiorców i naukowców, nad współpracą - podkreślił wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Sieć została powołana do planowania oraz koordynowania badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez instytuty Sieci. Łukasiewicz zatrudnia ponad 7 tys. 800 pracowników, w tym blisko 4,5 tys. naukowców. Obecnie jest tam prowadzonych ok. 800 dużych projektów badawczo-rozwojowych.

- Mamy obecnie 32 instytuty, a jeśli udałoby się zwiększyć zatrudnienie do poziomu 20-30 tys. - wtedy tych projektów będzie 4-5 tysięcy na rok. To będzie realne wsparcie dla gospodarki i dla przedsiębiorców - zaznaczył Michał Janasik.

Propozycja w ciągu 15 dni roboczych

Wiceprezes Janasik poinformował, że powstał już w Łukasiewiczu jednolity regulamin komercjalizacji, który reguluje we wszystkich instytutach kwestie związane z tym, jak powstaje IP (Intellectual Property - własność intelektualna), jak trzeba ją zabezpieczać i jakie prawo do tego IP ma twórca.

- Rzeczą naturalną dla Łukasiewicza jest, że skoro instytut inwestuje w badania i płaci badaczom wynagrodzenia, to uzyskane IP należy do niego. Natomiast sami twórcy tych innowacyjnych rozwiązań mają prawo do partycypowania w zyskach z ich komercjalizacji - powiedział wiceszef Sieci Badawczej.

- Staramy się zorganizować dla naszych naukowców szybki i łatwy dostęp do informacji na temat źródeł finansowania projektów badawczych, które mają zamiar właśnie rozpocząć. Mamy co najmniej 25 instytucji finansujących na rynku - wprowadzony przez nas system oszczędza im więcej niż 80 proc. czasu, który musieliby poświęcić na samodzielne szukanie tych źródeł. Mogą w tym czasie prowadzić badania – podkreślił.

Drugim elementem działalności Sieci jest zapewnienie przedsiębiorcom informacji, jak mogą rozwiązać swoje problemy technologiczne. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi jakiś problem, naukowcy zobowiązują się w ciągu 15 dni roboczych zaproponować mu skuteczne rozwiązanie. Wszystko nieodpłatnie.

"Nie staramy się zmieniać świata"

Jak podkreślił Michał Janasik, w najbliższych latach Sieć chce się skupić także na pozyskaniu większego finansowania z Horyzontu Europa, głównego programu badań i innowacji UE.

- Tam jest dużo pieniędzy i doskonali współpracownicy. Ale żeby oni chcieli się z nami "bawić na swoich podwórkach", musimy się wykazać swoimi osiągnięciami. W ubiegłej perspektywie finansowej zrobiliśmy w naszych instytutach zaledwie 82 projekty z poprzednika Horizon Europe, to jest bardzo mało. Cały czas dzwonią mi w głowie słowa premiera Gowina, że Polska co roku dokłada do tego programu 1 mld euro - zadeklarował wiceprezes.

- Nie staramy się zmieniać świata, ale chcemy go dobrze wykorzystać i pomóc innym z niego korzystać - podsumował.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Rozpoczyna się nowy Horyzont Europa. Polscy naukowcy mogą liczyć na ogromne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:52
- Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Zależy nam, aby na koniec programu Horyzontu Europa osiągnąć udział w projektach finansowanych w jego ramach co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu - dodał minister edukacji Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe pieniądze dla Narodowego Centrum Nauki. Większe możliwości finansowania badań

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 06:30
Budżet Narodowego Centrum Nauki (NCN) został w 2021 r. zwiększony o 30 mln zł. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na finansowanie badań w ramach konkursów ogłaszanych przez centrum. O przyznaniu dodatkowych pieniędzy zdecydowało Ministerstwa Edukacji i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakiety suborbitalne polecą z Polski? Prezes PAK: będą mogły przekraczać granicę kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:00
- Trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym w tym nad możliwością wystrzeliwania rakiet suborbitalnych z terenu Polski - poinformował w Karpaczu prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas Forum Ekonomicznego profesor Grzegorz Wrochna mówił, że liczy na to, że program zacznie działać od przyszłego roku.
rozwiń zwiń