X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Joanna Senyszyn: Polacy nie chcą występować z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:21
- Nie należy majstrować przy konstytucji, ten akt wyższego rzędu powinien być trwały, obywatele muszą mieć świadomość, że to jest opoka i nie zmienia się jej pod wpływem doraźnych potrzeb - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Senyszyn (Lewica).

Podczas sobotniej konwencji krajowej PO lider ugrupowania zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie - zmianę art. 90. konstytucji: zapisanie w nim, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest w parlamencie większość 2/3 głosów. Tusk ocenił, że "PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE", ale jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w konstytucji.

Sławomir Skwarek FORUM 1200.jpg
"Odgrzewany fake news opozycji". Sławomir Skwarek o polexicie

Prof. Joanna Senyszyn, odnosząc się do propozycji lidera PO, oceniła, że zmiana konstytucji nie jest dobrym pomysłem. - Do tej zmiany nie powinno się dopuścić, każde "otwarcie" konstytucji to ryzyko, że również inne artykuły mogą być zmieniane - stwierdziła dodając, że podniesienie progu wypowiedzenia umowy międzynarodowej może utrudnić wypowiedzenie konkordatu. - W związku z nieprawdopodobnym panoszeniem się Kościoła i coraz większą świadomością rzeszy katolików, że jest to instytucja, która żeruje na Polsce, będziemy z czasem wypowiadać konkordat, po co zatem podnosić próg do jego wypowiedzenia - powiedziała poseł Lewicy.

- Decyzja o wstąpieniu do UE była dla Polaków decyzją najwyższej rangi, jesteśmy ciągle najbardziej euroentuzjastycznym narodem wśród należących do Unii, jednocześnie Polacy, szczególnie mieszkający w Wielkiej Brytanii, widzą jakie fatalne skutki przynosi brexit. Polacy absolutnie nie chcą występować z UE i pod tym względem PiS jednak nie sprzeciwiłoby się ponad 80 proc. Polaków, wśród nich jest bardzo wielu wyborców PiS - zauważyła.

Jak zwracała uwagę gość audycji, politycy PiS może nie mówią bezpośrednio o wystąpieniu z UE, ale dają to do zrozumienia, co miało miejsce m.in. w wypowiedziach posłów Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego. - Istnieje ryzyko wyprowadzenia Polski z UE, faktycznie może być to zrobione szybko. Będziemy robić wszystko, by do tego nie dopuścić, ale przede wszystkim nie chcą tego Polacy - mówiła prof. Joanna Senyszyn.

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Joanna Senyszyn

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Czytaj także

Paweł Lisicki: nie ma w tej chwili siły politycznej, która by ogłosiła, że zamierza dokonać polexitu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:29
- O ile teraz nikt nie myśli o polexicie, to moim zdaniem, w dłuższej perspektywie Polska będzie musiała na poważnie się nad tym zastanowić - powiedział w audycji "Północ-Południe" na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieświadomie podał rękę PiS". Truskawa o propozycji Tuska ws. konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 13:32
- Konsensus wokół zmian w konstytucji byłby pożądany. Pewne elementy można byłoby usprawnić. Zapisanie zasady wyjścia Polski z UE jest jak najbardziej na rękę PiS w kontekście przyszłych wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń