X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Guzy o migrantach na granicy: są traktowani przez reżim Łukaszenki jako żywa broń

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:34
- Polska opozycja czasami bardzo nieodpowiedzialnie wpisuje się w propagandę Białorusi, ale UE twardo popiera politykę rządu polskiego w tej sprawie, nie ma ani słowa krytyki, jeśli chodzi o zachowanie polskich służb. To, co realizuje obecnie Polska, jest zbieżne z polityką UE - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, komentator ds. międzynarodowych.
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowościFoto: twitter.com / Straż Graniczna

17 października wejdzie w życie dekret Aleksandra Łukaszenki, który umożliwia ruch bezwizowy przez lotniska w miastach obwodowych - Grodnie, Brześciu, Witebsku, Homlu, Mohylewie. Będą mogli z niego skorzystać obywatele nowych krajów, w tym Pakistanu, Jordanii, Iranu i Egiptu.

morawiecki 1200 (17).jpg
"Masowa akcja wyreżyserowana w Mińsku i w Moskwie". Premier o sytuacji na granicy z Białorusią

Jarosław Guzy podkreślił, że napływ migrantów na wschodnią granicę UE to zorganizowana akcja prowadzona przez reżim Łukaszenki. - To po części prywatny biznes, ale kontrolowany i realizowany w dużej mierze przez funkcjonariuszy białoruskich: najpierw sprowadzanie potencjalnych imigrantów, a następnie ich przerzut z pomocą służb pod granicę z Polską, Litwą czy Łotwą, po czym namawianie ich do nielegalnego przekroczenia granicy - wyjaśnił gość audycji.

- Otwarcie ruchu bezwizowego dla kolejnych krajów to próba eskalacji napięcia po odpowiedzi na tę sytuację ze strony państw graniczących z Białorusią, czyli budowie umocnień, zwiększeniu liczby patroli. To jest gra, czy uda się zmusić kraje UE do zmiany postępowania wobec reżimu Łukaszenki - zaznaczył.

Posłuchaj
20:40 PR24 2021_09_20-12-37-14.mp3 Jarosław Guzy o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

 

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w miniony weekend na granicy polsko-białoruskiej Straż Graniczna odkryła zwłoki trzech migrantów.

Jak dodał ekspert, nielegalna imigracja jest dla reżimu Łukaszenki tylko instrumentem. - Ci nieszczęśni ludzie, którzy są tu sprowadzani - często sami nie wiedząc, w jakiej sytuacji się znajdą - są wykorzystywani jako żywa broń w brutalnej polityce Łukaszenki. Ceną są niestety ofiary śmiertelne - powiedział Jarosław Guzy.

Czytaj także:

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 3800 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Północ - Południe 

  Prowadząca: Magdalena Złotnicka

  Gość: Jarosław Guzy

  Data emisji: 20.09.2021

  Godzina emisji: 12.37

  PR24/ka

  Czytaj także

  Jadwiga Wiśniewska: przewodnicząca KE w sprawie migracji mówiła głosem Jarosława Kaczyńskiego

  Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:15
  - Przewodnicząca bardzo wyraźnie powiedziała, że nie możemy ugiąć się przed działaniami inspirowanymi przez reżim Łukaszenki - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS, komentując orędzie o stanie Unii Europejskiej, wygłoszone przez Ursulę von der Leyen.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Ćwiczono nowy wariant wojny hybrydowej". Prof. Piotr Grochmalski o manewrach Zapad-2021

  Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:09
  - Mamy do czynienia z nałożeniem się wielkich manewrów rosyjsko-białoruskich, w istocie głównie rosyjskich, z sytuacją niepewności pojawiającej się wśród sojuszników NATO, jaka będzie kondycja i determinacją sojuszu w związku z realizacją jego strategicznych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).  
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Jacek Raubo: obawiam się, co może się dziać w przypadku nasycenia przestrzeni granicznej większą liczbą osób

  Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 16:39
  Białoruś posługuje się zarówno przestrzenią propagandy, jak i kreowania przekazu za pomocą polityki historycznej, ale też i praktycznych działań w rejonie granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "W Mińsku i Moskwie zauważono, że śmierć może oddziaływać na polską opinię publiczną". Sakiewicz o sytuacji na granicy

  Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:10
  - Wszyscy, którzy znaleźli się na polskiej granicy, dostali na to nie tylko zezwolenie, ale i zostali tam dowiezieni przez białoruskie służby lub ludzi, którzy z nimi współpracują - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska".
  rozwiń zwiń