X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Powitanie ofiar katastrofy gibraltarskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 13:41
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie uroczyście powitano trumny z ciałami dwóch oficerów, którzy zginęli w katastrofie gibraltarskiej.
Audio
  • Trumny z ciałami oficerów Sikorskiego w Warszawie - wypowiedź Adama Siwka

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie uroczyście powitano trumny z ciałami dwóch oficerów, którzy zginęli w katastrofie gibraltarskiej. Do tej pory spoczywali oni na cmentarzu w Newark w Anglii.

W katastrofie 4 lipca 1943 roku zginął również Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier generał Władysław Sikorski. Oficerowie zostali sprowadzeni do Polski na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego. Ciała oficerów były badane przez specjalistów z krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej. W czwartek uroczystości pogrzebowe rozpocznie o 11:00 msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po mszy trumny zostaną złożone w kwaterze żołnierzy polskich sił zbrojnych na zachodzie w Warszawie na Wojskowych Powązkach.

Generał Tadeusz Klimecki był szefem sztabu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, zaś pułkownik Andrzej Marecki - szefem Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza. Obaj zginęli w katastrofie gibraltarskiej wraz z generałem Sikorskim. Według oficjalnej wersji wydarzeń przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 roku, przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Komisja nie potrafiła jednak wyjaśnić, jak doszło do awarii. Część historyków uważa, że był to zamach.

to

Czytaj także

Msza w intencji oficerów Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 14:16
W kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się msza żałobna w intencji trzech oficerów, którzy zginęli w katastrofie gibraltarskiej. Szczątki zostaną wieczorem przetransportowane do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania szczątków ofiar katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 16:17
W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie rozpoczęły się badania kolejnych szczątków oficerów, którzy 4 lipca 1943 r. zginęli wraz z gen. Władysławem Sikorskim w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trumny z oficerami Sikorskiego w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 15:48
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 20 uroczyście powitane zostaną trumy z ciałami dwóch oficerów Tadeusza Klimeckiego i Andrzeja Mareckiego, którzy zginęli w katastrofie gibraltarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb dwóch oficerów Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 01:55
Generał Tadeusz Klimecki oraz pułkownik Andrzej Marecki zostali pochowani w kwaterze żołnierzy polskich sił zbrojnych na zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
rozwiń zwiń