X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

To najgorsze statystyki w Europie. Strzelaniny w Szwecji pochłonęły życie już kilkudziesięciu osób

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:38
W 2021 r. do końca sierpnia w wyniku strzelanin zginęło w Szwecji 35 osób, najwięcej w historii takich statystyk. Szwedzki minister spraw wewnętrznych zapowiedział w środę dodatkowe nakłady na walkę z przestępczością.
Policja na miejscu zabójstwa 30-letniego policjanta w czerwcu
Policja na miejscu zabójstwa 30-letniego policjanta w czerwcuFoto: Björn Larsson Rosvall / TT newsagency / Forum

Dla porównania przez pierwszych osiem miesięcy 2020 roku odnotowano 30 ofiar śmiertelnych strzelanin. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby krwawych konfliktów z użyciem broni. Bieżący rok rozpoczął się mniejszą liczbą strzelanin i ofiar, jednak sytuacja dramatycznie pogorszyła się w okresie wakacyjnym. Najtragiczniejszy był sierpień, gdy zginęło 10 osób.

- Tegoroczne lato było pełne konfliktów i strzelanin. (...) Szczególnie region Sztokholm charakteryzuje się dużym wzrostem. Jednocześnie wiele osób zostało skazanych i odsiaduje kary - oświadczył na zwołanej konferencji minister spraw zagranicznej Mikael Damberg.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
policja szwecja free 1200.jpg
Szwecja publikuje raport dot. przestępczości. Większość podejrzanych to cudzoziemcy

Śmierć policjanta

Pod koniec czerwca w Goeteborgu podczas interwencji od kul zginął 30-letni policjant, były wojskowy, uczestnik misji pokojowej w Mali. Podejrzanym o dokonanie zabójstwa jest 17-letni mężczyzna, wcześniej skazany za atak nożem i przestępstwa narkotykowe. W połowie lipca pod Sztokholmem postrzelonych zostało przypadkowo dwoje kilkuletnich dzieci.

Wiosną tego roku wielu liderów działających w Szwecji gangów w wyniku złamania szyfru komunikatora Encrochat przez francuską i holenderską policję zostało aresztowanych. O schedę po nich zaczęli walczyć ich następcy, powodując spiralę przemocy.

Jak przekazał Damberg, w związku ze wzrostem zadań policji oraz zatrudnienia nowych pracowników, mundurowych oraz cywilnych, rząd przekaże urzędowi policji dodatkowe 500 mln koron (49 mln euro). Wcześniej, jak donosiły media budżet tej instytucji borykał się z deficytem, wynikającym dodatkowo z konieczności kontroli na granicach w związku z restrykcjami Covid-19. W Szwecji policjanci pełnią funkcję straży granicznej.

Czytaj także:

Reakcja rządu

W ostatnich miesiącach rząd Szwecji zapowiedział szereg inicjatyw ustawodawczych mających zaostrzyć kary za przestępstwa związane z bronią oraz narkotykami. Zaostrzone mają zostać kary dla młodocianych przestępców, którzy dziś, jeśli nie przekroczyli 21 lat, mogą liczyć na łagodne wyroki. Według Damberga równie ważne są działania socjalne w dzielnicach miast, w których dochodzi do strzelanin, a prewencja powinna rozpoczynać się w szkołach.

W tym roku do końca sierpnia miało miejsce w Szwecji 220 strzelanin. W całym 2020 roku dokonano ich 366.

Z opublikowanego pod koniec maja raportu Szwedzkiej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości wynika, że kraj ten odnotowuje najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w Europie na milion mieszkańców. To także jedyne państwo na kontynencie, w którym wskaźnik ten rośnie od lat 2000.

ms

Czytaj także

Szwecja: do kraju wróciły trzy obywatelki wspierające ISIS. Wydalono je z obozu w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 06:33
Do Sztokholmu powróciły w poniedziałek pierwsze trzy kobiety ze szwedzkim obywatelstwem, które wspierały Państwo Islamskie (IS). Zostały one wydalone z obozu w Syrii przez Kurdów z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dwie z nich po przesłuchaniu zostały aresztowane.
rozwiń zwiń